Ekim sıklığının tritikale çeşitlerinde verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
Effect of sowing density on yield and some quality traits intriticale varieties
  1. Tez No: 946634
  2. Yazar: ALİ GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma ekim sıklığının tritikale çeşitlerinde verim ve bazı kalite özelliklerine etkisinin araştırılması amacıyla Kahramanmaraş ekolojik koşullarında 2022-2023 ekim döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, üç tritikale çeşidi (Alperbey, Mehmetbey ve Ayşehanım) üzerine 5 ekim sıklığının (300, 400, 500, 600, 700 tohum/m²) verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada bitki materyali üzerinde başaklanma süresi (gün), bitki boyu (cm), başak boyu (cm), başaktaki dane sayısı (adet), başaktaki dane ağırlığı (gr), bin dane ağırlığı (gr), hektolitre ağırlığı (kg) ve tane verimi (kg/da) özellikleri incelenmiştir. Denemeden elde edilen sonuçlara göre; başaklanma süreleri 129,7 – 135,0 (gün), bitki boyları 113,7 – 123,2 (cm), başak boyları 9,8 – 13,1 (cm), başaktaki dane sayıları 51,4 – 70,9 (adet), başaktaki dane ağırlıkları 1,4 – 3,4 (gr), bin dane ağırlıkları 36,3 – 45,3 (gr), hektolitre ağırlıkları 67,4 – 73,0 (kg) ve tane verimleri ise 546,7 – 785,1 (kg/da) arasında değerler belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, düşük ekim sıklığının tritikale çeşitlerinde verim ve kalite parametreleri açısından en verimli sıklık olarak öne çıktığını göstermiştir. Bununla birlikte, bitki boyu ve bin dane ağırlığı gibi bazı parametrelerde 400 tohum/m² ekim sıklığı daha iyi sonuçlar sunmuştur. Tane veriminde ise özellikle 300 tohum/m² ekim sıklığında en yüksek değer elde edilmiştir. Bu bulgular, tritikale üretiminde verim ve kaliteyi artırmak için ekim sıklığının optimize edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kahramanmaraş ecological conditions in the 2022-2023 planting period according to the randomized block experimental design with 3 replications in order to investigate the effect of planting density on yield and some quality traits in triticale varieties. In the study, the effects of 5 planting densities (300, 400, 500, 600, 700 seeds/m2) on yield and some quality traits on three triticale varieties (Alperbey, Mehmetbey and Ayşehanım) were investigated. In the study, heading period (days), plant height (cm), spike length (cm), number of grains per spike (number), grain weight per spike (gr), thousand grain weight (gr), hectoliter weight (kg) and grain yield (kg/da) characteristics were examined on the plant material. According to the results obtained from the experiment; heading periods were 129.7 - 135.0 (days), plant heights were 113.7 - 123.2 (cm), spike lengths were 9.8 - 13.1 (cm), number of grains per spike was 51.4 - 70.9 (number), grain weights per spike were 1.4 - 3.4 (gr), thousand grain weights were 36.3 - 45.3 (gr), hectoliter weights were 67.4 - 73.0 (kg) and grain yields were determined between 546.7 - 785.1 (kg/da). The research results showed that low planting density stands out as the most efficient density in terms of yield and quality parameters in triticale varieties. However, 400 seed/m² planting density provided better results in some parameters such as plant height and thousand grain weight. In grain yield, the highest value was obtained especially at 300 seed/m² planting density. These findings show that planting density should be optimized to increase yield and quality in triticale production.