Yeni medya aracılığı ile değişen örgütsel iletişim ve liderlik süreçleri: Kamu ve vakıf üniversitelerinin kadın yöneticileri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Changing organizational communication and leadership processes through new media: A comparative study on women managers of public and foundation universities
- Tez No: 946647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA SABUNCUOĞLU İNANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez çalışması; her alanda etkisini gösteren dijital dönüşümün, örgütsel iletişim, liderlik ve yöneticilik yaklaşımlarına yönelik etkilerinin belirlenebilmesinin yanı sıra dijitalleşmenin, cam tavan algısı üzerindeki etkilerinin, kamu ve vakıf üniversitelerinde yöneticilik görevinde bulunan kadın akademisyenler tarafından nasıl algılandığını görece anlamlandırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda çalışmanın örneklemi, kamu ve vakıf üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerden oluşmaktadır. Çalışmanın kapsamı ise Türkiye'deki en fazla kadın akademisyene sahip olan beş kamu ve vakıf üniversitesinde aktif olarak yöneticilik görevinde bulunan, toplamda 30 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden birisi olarak kabul edilen derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Gönüllük esasına dayalı şekilde derinlemesine görüşme gerçekleştirilen 30 katılımcıdan elde edilen veri seti MaxQDA Analytics PRO 2024 yazılımına aktarılarak analiz edilmiştir. Katılımcı görüşleri doğrultusunda elde edilen veriler; çeşitli temalar, alt temalar, kategoriler ve alt kategoriler halinde incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda dijitalleşmenin, örgütsel iletişim yaklaşımları açısından önemli bir dinamik olduğu ve pek çok açıdan örgütsel iletişimi tamamlayıcı nitelikleri olduğu görülmüştür. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulguların analizlerine göre katılımcılar, modern liderlik yaklaşımlarından transformasyonel (dönüşümcü) liderlik yaklaşımına yönelmektedirler ve dijitalleşmeyi transformasyonel liderliği destekleyen bir süreç olarak ifade etmektedirler. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre dijitalleşme, cam tavan üzerinde pozitif etkilere sahiptir ve çeşitli noktalarda cam tavana görece esnemesinde önemli bir etken olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the effects of digital transformation, which has an impact in every field, on organizational communication, leadership and management approaches, as well as to relatively understand how the effects of digitalization on glass ceilings are perceived by female academicians working as administrators in public and foundation universities. In this context, the sample of the study consists of female academicians working in public and foundation universities. The scope of the study consists of a total of 30 participants who are actively working as university administrators in five state and foundation universities in Turkey where the number of female academicians is the highest. In the study, in-depth interview technique, which is accepted as one of the qualitative research designs, was used. The data set from the 30 participants who were interviewed in-depth on a voluntary basis was transferred to MaxQDA Analytics PRO 2024 software and analyzed. The data acquired in line with the participant views were analyzed in various themes, sub-themes, categories and sub-categories. In line with the data obtained, it has been observed that digitalization is an important dynamic in terms of organizational communication approaches and has complementary qualities to organizational communication in many angles. According to the findings, the participants express digitalization as a process that supports transformational leadership. Finally, according to the results obtained from the participant views, digitalization has positive effects on glass ceilings and can be considered as an important factor in the relative stretching of glass ceilings at various points.