Investigation of immunomodulatory effects of maximin S1 on macrophages
Maksı̇mı̇n S1'ı̇n makrofajlar üzerı̇ndekı̇ ı̇mmünomodülatör etkı̇lerı̇nı̇n araştırılması
- Tez No: 946657
- Danışmanlar: PROF. DR. FURKAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Allergy and Immunology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler ve Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, antimikrobiyal bir peptit olan Maximin S1'in memeli makrofajlarında gösterdiği immünomodülatör etkileri araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Özellikle lipopolisakkarit (LPS) ile birlikte uygulandığında, Maximin S1'in pro- inflamatuar sitokin üretimini anlamlı ölçüde artırdığı gösterilmiştir. Yapılan ELISA analizlerinde, Maximin S1'in GM-CSF ve IL-12p40 sitokin düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı şekilde yükselttiği, TNF-α ve IL-6 üretimini ise artan bir eğilimle desteklediği gözlemlenmiştir. Hücre canlılığı analizleri, bu etkilerin sitotoksisiteye bağlı olmadığını, doğrudan bağışıklık sistemi üzerindeki düzenleyici aktiviteden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Moleküler düzeyde yapılan akış sitometrisi analizleri, Maximin S1'in PI3K sinyal yolunu belirgin şekilde aktive ettiğini, buna karşın NF-κB sinyal yoluna anlamlı bir etkide bulunmadığını göstermiştir. Bu durum, Maximin S1'in bağışıklık sistemini PI3K-bağımlı ve NF-κB-bağımsız bir mekanizma aracılığıyla aktive ettiğini göstermektedir. Ayrıca, Maximin S1'in LPS olmadan da PI3K aktivitesini artırabilmesi, onun immün hücreleri“önceden hazırlayan”(priming) bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, Maximin S1 seçici ve güçlü bir immünostimülatör profil sergilemektedir. Bu özellikleriyle, kontrollü bağışıklık aktivasyonu gerektiren aşı adjuvanları ya da immünoterapötik stratejilerde kullanılabilecek potansiyel bir aday olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
It provides compelling evidence that Maximin S1 possesses strong pro-inflammatory immunomodulatory activity in mammalian macrophages, particularly when co- administered with lipopolysaccharide (LPS). Maximin S1 significantly enhanced the production of key pro-inflammatory cytokines—namely GM-CSF, IL-12p40, TNF-α, and IL-6—following LPS stimulation. Maximin S1's potent capacity to amplify immune activation was seen. These effects occurred without cytotoxicity, confirming that the immunomodulatory actions were not due to cellular stress or damage. Mechanistic analyses revealed that Maximin S1 selectively activated the PI3K signaling pathway, while having negligible impact on NF-κB activation. Flow cytometry results showed a notable increase in PI3K-positive cell populations in Maximin + LPS-treated macrophages, whereas NF-κB-positive cell percentages remained unchanged across treatment conditions. It suggests that Maximin's immunostimulatory effects are mediated specifically through PI3K-dependent intracellular signaling, independent of the canonical NF-κB pathway. Importantly, Maximin S1 alone also moderately increased PI3K activity, suggesting a potential priming effect on immune cells even in the absence of LPS. The specificity of action through PI3K, without engaging NF-κB, indicates a novel immunological mechanism that may be exploited in adjuvant development or in immunotherapies that require heightened but controlled immune activation. So, Maximin S1 demonstrates a promising immunomodulatory profile, making it a candidate for further exploration as an adjuvant in vaccine formulations or as an immune potentiator in therapies targeting infectious diseases, cancer, or immune dysfunction.