Lipopolisakkarit ile sistemik enflamatuvar yanıt oluşturulan farelerde borik asit ve marbofloksasin'in immünomodülatör etkilerinin araştırılması
Investigation of the immunomodulatory effects of boric acid and marbofloxacin on lipopolysaccharide-induced systemic inflammatory response in mice
  1. Tez No: 1004246
  2. Yazar: MERAL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAKIREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Veterinary Medicine, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Enflamasyon; konağın mikroorganizmalar, fiziksel ve kimyasal irritanlar gibi zararlı uyaranlara karşı verdiği koruyucu bir yanıttır. Ancak kontrolsüz şekilde kronik nitelik kazanması bağışıklık baskılanmasına neden olabilir. Bu durum diyabet, kanser, obezite gibi birçok kronik rahatsızlıkla ilişkili olup endotoksemi/sepsise varan olgularda ölümcül komplikasyonların ana nedeni olarak gösterilmektedir. Sistemik enflamasyonun kontrolüne yönelik sağaltım yaklaşımları hastalarda yaşam kalitesini ve sağkalım oranlarını arttırabilir. Bu amaçla kortikosteroidler, non-steroid anti-enflamatuvarlar (NSAİİ), glukokortikoidler, metil ksantinler gibi ilaçlar yaygın kullanılmalarına rağmen yüksek yan etki potansiyelleri ve sınırlı etkinlikleri alternatif tedavi seçeneklerinin araştırılmasını öncelikli hale getirmiştir. Araştırmamızda esansiyel bir element olan Bor'un (B) ve Florokinolon (FK) grubu bir antimikrobiyal Marbofloksasin'in (MF) bireysel ve kombine kullanımının olası immünomodülatör etkilerinin sistemik enflamasyonun fizyopatolojisine dayalı mekanizmalarla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın ilk aşaması in-vitro test sisteminde gerçekleştirilmiş, bileşiklerin fare RAW 264.7 makrofaj canlılığı üzerine etkileri MTT testiyle değerlendirilmiş, canlılığın %80'nin üzerinde olduğu konsantrasyonlar belirlenmiştir. Bileşiklerin in-vitro sitokin salınımına etkileri RAW makrofaj hatlarında ön tedavi, eş zamanlı tedavi ve tedavi şeklinde olmak üzere üç farklı protokolde incelenmiştir. Bu kapsamda Borik asit'in (BA) 50, 100, 250 µg/ml, MF'nin ise 12,5, 25 ve 50 µg/ml konsantrasyonları kullanılmıştır. İlaçların bireysel, kombine formlarının TNF-α (Tümür Nekröz Faktör), IL-1β (İnterlökin), IL-6 ve IL-10 salınımına etkileri 24 saatlik inkübasyon periyodu sonrası incelenmiştir. Bileşik ve kombinasyonlarının pro-enflamatuvar düzeyleri üzerinde en belirgin etkisinin yüksek konsantrasyonlarda tedavi gruplarında şekillendiği belirlenmiştir. Veriler; MF, BA'nın bireysel ve kombine formunun sistemik yangı olgularında tedavi amaçlı kullanılabileceğini gösterir niteliktedir. Araştırmamınız ikinci bölümünde test bileşiklerinin etkinlikleri in-vivo test sistemlerinde incelenmiştir. Bu kapsamda lipopolisakkaritle (LPS, 2 mg/kg) sistemik yangı oluşturulan fare gruplarına BA (0,4 mg/kg), MF (2 mg/kg) intraperitoneal (IP) yolla uygulanmış, 3., 6. ve 24. saatlerde kan örnekleri toplanmıştır. Analizlerde test bileşikleriyle kombinasyonun en belirgin şekilde pro-enflamatuvar sitokinleri 24. saatte düşürdüğü, IL-10 düzeylerini 3. saatte arttırdığı belirlenmiştir. Etkilerin Deksametazonla (DEX) karşılaştırılabilir düzeyde olduğu saptanmıştır. Bulgular, bileşiklerin immünomodülatör etkilerini desteklemekte ve kombinasyonun enflamasyonun kontrolünde etkin bir strateji olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammation is a protective response of the host to harmful stimuli such as microorganisms, physical and chemical irritants. However, if it becomes chronic and uncontrolled, it can lead to immunosuppression. This condition is associated with many chronic diseases such as diabetes, cancer, and obesity, and is considered the main cause of fatal complications in cases leading to endotoxemia/sepsis. Treatment approaches aimed at controlling systemic inflammation can improve the quality of life and survival rates of patients. Although drugs such as corticosteroids, non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), glucocorticoids, and methylxanthines are widely used for this purpose, their significant side-effect profile and limited efficacy mean that investigating alternative treatment options is a priority. In our study, we aimed to evaluate the possible immunomodulatory effects of the individual and combined use of Boron (B), an essential element, and Marbofloxacin (MF), a fluoroquinolone (FK) group antimicrobial, through mechanisms based on the pathophysiology of systemic inflammation. The first phase of our research was conducted using an in-vitro test system to evaluate the effects of the compounds on the viability of mouse RAW 264.7 macrophages were evaluated using the MTT test. Concentrations resulting in viability above 80% were then determined. The effects of the compounds on in-vitro cytokine release were investigated in RAW macrophage lines using three different protocols: pre-treatment, concurrent treatment, and treatment. Concentrations of 50, 100, and 250 µg/ml for Boric acid (BA) and 12.5, 25, and 50 µg/ml for MF were used in this context. The effects of the individual and combined forms of the drugs on the release of TNF-α (Tumor Necrosis Factor), IL-1β (Interleukin), IL-6 and IL-10 were examined after a 24-hour incubation period. The most significant effects of the compounds and their combinations on pro-inflammatory levels occurred in the treatment groups at high concentrations. The data show that MF and BA, in their individual and combined forms, are suitable for use in the treatment of systemic inflammation. The second part of our research investigated the efficacy of the test compounds in-vivo. In this context, groups of mice with induced systemic inflammation with lipopolysaccharide (LPS, 2 mg/kg) were administered BA (0.4 mg/kg) and MF (2 mg/kg) intraperitoneally (IP), and blood samples were collected at 3, 6, and 24 hours. Analysis showed that the combination of test compounds most significantly reduced pro-inflammatory cytokines at 24 hours and increased IL-10 levels at 3 hours. These effects were comparable to those of Dexamethasone (DEX). These findings support the immunomodulatory effects of these compounds and suggest that this combination could be used as an effective strategy in controlling inflammation.