Kadın cinayetlerinin yazılı basındaki yansımaları
Reflections of femicide in the print media
  1. Tez No: 946665
  2. Yazar: HATİCE KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kadına yönelik şiddet, Türkiye'de ve dünyada artarak devam eden, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önemli bir göstergesi haline gelen ciddi bir toplumsal sorundur. Bu çalışma, kadın cinayetlerinin medyada nasıl temsil edildiğini inceleyerek, medyanın toplumsal algı üzerindeki etkisini ve bu temsillerin cinsiyet eşitsizliğini nasıl yeniden ürettiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye genelindeki kadın cinayetlerine dair medya haberleri oluşturmakta; örneklemini ise ideolojik yönelimleri farklı olan Cumhuriyet ve Yeni Akit gazetelerinde, Ayşenur Halil ve İkbal Uzuner cinayetlerine ilişkin bir aylık süreçte yayımlanan haber içerikleri oluşturmaktadır. Çalışmada, nitel içerik analizi yöntemiyle haberlerde kullanılan dil, söylem, üslup ve temsil biçimleri değerlendirilmiş; bu yapıların kadına yönelik şiddeti nasıl anlamlandırdığı ve topluma nasıl aktardığı incelenmiştir. Bulgular, bazı haberlerin kadına yönelik şiddeti sıradanlaştırdığı veya meşrulaştırdığı, bazılarının ise eleştirel ve toplumsal farkındalık yaratacak şekilde yapılandırıldığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, medya eleştirisi ve toplumsal cinsiyet literatürüne katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a serious social issue that continues to increase both in Turkey and around the world, and has become a significant indicator of gender inequality. This study aims to examine how femicides are represented in the media and to analyze how these representations influence public perception and reproduce gender inequality. The research population consists of media coverage of femicides across Turkey, while the sample includes news reports published over the course of one month in Cumhuriyet and Yeni Akit newspapers, which represent differing ideological orientations, regarding the murders of Ayşenur Halil and İkbal Uzuner. Using qualitative content analysis, the study evaluates the language, discourse, tone, and representational strategies employed in the news articles. It investigates how these discursive structures frame violence against women and convey it to the public. The findings reveal that some news reports tend to normalize or legitimize gender-based violence, while others adopt a more critical approach aimed at raising social awareness. In this regard, the study seeks to contribute to media criticism and the literature on gender studies.