Medyada kadın cinayetlerinin temsilinin içerik analizi ile incelenmesi: Fox TV ve ATV örneği
A content analysis study on representation of femicide in media: Examples of Fox TV and ATV
- Tez No: 676901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN SELİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanoğlunun var oluşundan günümüze kadar olan sürece bakıldığında tüm canlıların eşit yaşamsal haklara sahip olduğu görülmektedir. Fakat gerçek hayatta bu durum biraz farklıdır. Kadın toplumda her zaman toplumsal cinsiyet kategorilerine göre konumlandırılmıştır. İkinci planda, erkeğin arkasında ve onun kanatları altında yaşaması gerektiği düşünülen bir varlık olarak görülmüştür. Bu konumlandırmanın yarattığı güç eşitsizliği sonucu erkeğin kurduğu güç mekanizması şiddet ve sonuçları ile yapılandırılmıştır. Kadınları inciten, zarar veren, fiziksel, ruhsal, cinsel, psikolojik hasarlarla hatta ölümle sonuçlanan davranışlarla, kadına yönelik şiddet her geçen gün artmıştır. Dünyada büyük bir problem haline gelen bu konu her gün yazılı ve görsel basında yer almaya başlamıştır. Böylece kadına yönelik şiddet gündelik hayatımızda yaşanan sıradan olaylardan biri haline gelmiş, normalleştirilmiş, toplum bu duruma kayıtsızlaştırılmıştır. Ayrıca medya, bu haberleri yayın politikalarıyla şekillendirerek oluşturmuş, altın değeri taşıyan bu haberler ticari kaygılara alet olmuştur. Bu çalışma, kadın cinayetlerinin medyada nasıl temsil edildiğini irdelemeyi, kadına yönelik şiddetle mücadelede basının rolünü ortaya koymayı ve yirminci yüzyılın başlarından itibaren geliştirilen haber etiğinin temel hatlarını vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda öncelikle kadına yönelik şiddetle ilgili literatür taraması yapılmış, sonrasında farklı ideoloji ve yayın politikasına sahip iki televizyon kanalı olan Fox TV ve ATV'nin ana haber bültenleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Farklı ideolojilere ve yayın politikalarına sahip kanalların kadın cinayetlerini kendi iç yapılarına göre şekillendirdiği ve ana akım medyanın kadın cinayetlerini ele alış biçiminin cinayetlerin engellenmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi amacı taşımadığı saptanmıştır. Tüm mücadelelere rağmen medyanın etik ilkeleri yok sayarak kadın cinayetlerini dramatize, magazinsel ve sansasyonel bir şekilde sunduğu, şiddet ögelerine haberlerde yer vermeye devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the humankind, it can be seen that all living creatures have equal rights in terms of living. However, in real life, this situation is different. In the society, woman has always been positioned in gender categories. İn the second plan, she has always been regarded as a creature who is inferior to men and needs to live under the wings of men. As a result of the power inequality which is created by this positioning, the power mechanism created by men is constructed by violence and its results. violence against women has increased day by day with behavior which harms, hurts and physically, mentally, sexually and psychologically damages and even results in killing of women. This topic, which has become a major problem in the world, takes part in both printed and mass media everyday. Therefore, violence against women has become one of the ordinary things in everyday life, normalized and society become unconcerned with this situation. On the other hand, the media created these news by forming with publishing policies and these news which have golden value, have become an instrument to commercial concern. This study aims on examining how femicide is represented in media, presenting the role of media towards violence against women and emphasizing baselines of media ethics which is being developed since the beginning of the 20th century. İn this regard, firstly, a literature search on violence against women is done and after, main news bulletin of two TV channels Fox TV and ATV, which have different ideologies and publishing policies are examined with content analysis method. It is noticed that channels with different ideologies and publishing policies form violence against women with their internal structures and mainstream media's approach to femicide does not aim to prevent murders and raise society's awareness. Despite all the fighting, it is seen that media presents femicide dramatized, tabloid and sensationalistic by ignoring all ethical principles and still continuing to report violence elements in the news.