Sanal ortamlarda spor iletişimi: Sakaryaspor ve Fenerbahçe örnekleri
Sports communication in virtual environments: Examples of Sakaryaspor and Fenerbahçe
  1. Tez No: 946686
  2. Yazar: AYKUT CEVHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Spor kulüpleri günümüzde gereklilik haline gelen internet mecralarını kurumsal bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Bu kurumsal kullanımla beraber spor iletişimi kavramı son derece önemli bir olgu haline gelmiştir. Spor kulüpleri, spor iletişimi kapsamında sanal ortamları kullanarak iletişim ve halkla ilişkiler çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışma kapsamında ise Sakaryaspor ve Fenerbahçe kulüplerinin spor iletişimi kapsamında internet mecraları olan İnstagram, Twitter, Facebook, TikTok, Youtube, kurumsal web siteleri incelenmiştir. Çalışmada derinlemesine görüşme ve karşılaştırmalı içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Futbol dünya üzerinde en çok ilgilenen spor dallarından biridir. Bu sebepten dolayı büyük bir ekonomiye ve popülariteye sahiptir. Kulüplerin bu ekonomiden yararlanma durumları bulundukları konuma göre değişmektedir. Türkiye'de pek çok futbol kulübü bulunmaktadır. Bu futbol takımları Türkiye'de en üst seviyede iki ligde faaliyet göstermektedir. Bunlardan en üst seviyesi Süper Lig diğeri ise 1. Lig'dir. Bulundukları lig ve hitap ettikleri taraftar sayısı farklı olan spor kulüpleri sanal ortamlar üzerinden çeşitli iletişi stratejileri yürütmekte ve bu mecraları kullanmaktadır. Bulunduğu lig ve taraftar sayısı az olan kulüpler daha fazla kişiye ulaşmak için daha farklı stratejiler üretmektedir. Spor kulüpleri, sanal ortamları ve sosyal medyayı benzer biçimlerde kullanmakta; içerik türleri ve iletişim dilleri arasında büyük farklar bulunmamaktadır. Her iki kulüp maç ve antrenman günlerinde görsel ve video ağırlıklı paylaşımlar yaparken, Fenerbahçe etkileşim ve çeşitlilik açısından öne çıkmaktadır. Bu fark, kulüplerin medya ekipleri, finansal gücü ve kurumsal yapılarıyla ilişkilidir. Taraftar sayısı az olan kulüpler ise sosyal medya stratejilerini yeni taraftar ve takipçi kazanmak, kulüp tanıtımını yapmak amacıyla geliştirmekte; mizah, sosyal sorumluluk ve trendlerden yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sports clubs today have begun to use digital platforms in a more institutional and professional manner, as such platforms have become a necessity. Consequently, the concept of sports communication has emerged as a highly significant phenomenon. Within the scope of sports communication, clubs conduct their communication and public relations efforts through virtual environments. This study examines how Sakaryaspor and Fenerbahçe utilize digital platforms, including Instagram, Twitter, Facebook, TikTok, YouTube, and their official websites. The research employs in-depth interviews and comparative content analysis methods. Football is among the most popular sports globally, contributing to its substantial economy and widespread popularity. The extent to which clubs benefit from this economy varies depending on their position and status. In Turkey, numerous football clubs compete at different levels, primarily in the Süper Lig and the 1st League. Clubs positioned in different leagues and with varying fan bases adopt distinct communication strategies via digital media to reach broader audiences. While sports clubs generally use social media and digital platforms in similar ways, there are no major differences in the types of content or communication styles they employ. Both clubs primarily share visual and video-based content on match and training days; however, Fenerbahçe stands out in terms of interaction and content diversity. This distinction is closely linked to differences in media teams, financial resources, and organizational structures. Clubs with smaller fan bases focus on social media strategies aimed at attracting new supporters and promoting the club, often leveraging humor, social responsibility themes, and trending topics.