Toplumsal hareketlerin coğrafya ile ilişkisi: İran, Mısır, Macaristan ve Fransa örneklerinin eleştirel jeopolitik analizi
The relationship between social movements and geography: A critical geopolitical analysis of the cases of Iran, Egypt, Hungary and France
- Tez No: 946687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tez çalışması, toplumsal hareketlerin iktidar yapılarıyla kurduğu çok katmanlı ilişkiyi eleştirel jeopolitik perspektif çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu ilişki incelenirken çalışmanın sınırlarının belirlenmesi amacıyla 2000 yılı ve sonrasında İran, Mısır, Macaristan ve Fransa'da ortaya çıkmış olan kadın hareketleri ve ekonomi motivasyonlu hareketler örnek olarak belirlenmiştir. Devletlerin uluslararası sistemdeki jeopolitik konumları ve dış politika yönelimleri, yalnızca uluslararası ilişkileri değil, aynı zamanda iç politik yapılarını ve toplumsal dinamikleri de belirlemektedir. Bu bağlamda kadın hareketleri ve ekonomi motivasyonlu hareketler, iktidarın iç ve dış politikalarla ürettiği hegemonik söylemlere karşı geliştirdikleri karşı söylemler ve alternatif politik vizyonlar aracılığıyla bir direniş alanı oluşturmakta ve iç politikada güç/iktidar mücadelesinin önemli aktörleri hâline gelmektedir. Tezin teorik temelini eleştirel jeopolitik, feminist jeopolitik ve Marksist jeopolitik yaklaşımlar oluşturmaktadır. Bu yaklaşımlar, toplumsal hareketlerin mekânsal yerleşimini, sembolik mücadele biçimlerini ve iktidarla kurdukları çatışma ilişkilerini analiz etmek için kuramsal bir zemin sunmaktadır. Çalışmada örnek ülke olarak seçilen İran, Mısır, Macaristan ve Fransa farklı siyasal rejim tiplerine, toplumsal yapı özelliklerine ve kültürel kodlara sahip ülkeler olmaları nedeniyle kadın hareketleri ve ekonomi motivasyonlu hareketlerin çeşitli bağlamlardaki benzerlik ve farklılıklarını karşılaştırmalı olarak inceleme olanağı sunmaktadır. Söz konusu hareketler ele alınırken ortaya çıktıkları ülkelerde etkili olan toplumsal, siyasi, ekonomik, kültürel yapının hem hareketlerin aktivizminin imkân ve kısıtlılıklarını hem de iktidarların hareketlere karşı tutumlarını nasıl şekillendirdiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Böylelikle yer ve mekânın toplumsal hareketler ile iktidar yapısı arasındaki ilişkiye etkisinin eleştirel jeopolitik tarafından ortaya koyulmuş olan perspektif bağlamında anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the multi-layered relationship between social movements and structures of power through the lens of critical geopolitics. In order to determine the boundaries of the study while examining the relationship between critical geopolitics and social movements, women's movements and economy-motivated movements that emerged in Iran, Egypt, Hungary and France in 2000 and after were selected as examples. The geopolitical position and foreign policy orientation of states not only shape their international interactions but also have a significant impact on their domestic political structures and social dynamics. In this context, women's movements and economically motivated social movements constitute key sites of resistance by producing counter-narratives and alternative political visions against the hegemonic discourses generated by governments in both domestic and international arenas. These movements have emerged as central actors in the struggle for power within the domestic sphere. The theoretical framework of the study is built upon critical geopolitics, feminist geopolitics, and Marxist geopolitics. These approaches offer a conceptual foundation for analyzing the spatial organization of movements, their symbolic forms of resistance, and their confrontational relationships with state power. The countries selected in this study possess different types of political regimes, social structures, and cultural codes. This provides an opportunity to comparatively examine the similarities and differences in the relationship between women's movements, economically motivated movements, and structures of power across various contexts. In examining these movements, the study seeks to reveal how the prevailing social, political, economic, and cultural structures in the countries where they emerged have shaped both the possibilities and constraints of their activism, as well as the attitudes of governments toward these movements. In doing so, it is aimed to understand the effects of place and space on the relationship between social movements and power structures within the framework of the perspective offered by critical geopolitics.