Sosyal medyada yeni bir tüketim ürünü olarak yeniçağ falcılığına yönelik araştırma
Research on new age fortune telling as a new consumption product on social media
- Tez No: 946688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sosyoloji, Public Relations, Advertising, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde bireylerin anlam arayışı, kapitalist sistemin dayatmış olduğu yaşam pratikleri, artan kaygı düzeyleri ve çeşitli psiko-sosyal etkenler, farklı inanç biçimlerinin oluşumunu ve devamlılığını desteklemektedir. Tarihsel süreçte insanların geleceği bilme arzusu, bilinmezlik karşısındaki korkuları ve çaresizlikle baş etme çabaları, mutluluğa ulaşma isteğiyle birleşerek fal gibi uygulamaların varlığını sürdürmesine zemin hazırlamıştır. Bu tür inanç pratikleri, günümüzde dijital teknolojiler ve çevrimiçi mecralar aracılığıyla“New Age”başlığı altında modern biçimlerde yeniden üretilmektedir. Bireylerin geleceğe yönelik bilgi edinme ve anlam arayışları sonucunda başvurdukları falcılık pratikleri, zamanla birer tüketim nesnesine dönüşmekte ve metalaşmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, falların ve falcılık pratiklerinin ardındaki sosyo-kültürel dinamikleri analiz etmek ve bu pratiklerin sosyal medya platformları üzerinden nasıl bir tüketim kültürü ögesi hâline geldiğini incelemektir. Araştırma kapsamında, sosyal medya üzerinden özellikle Instagram platformunda görünürlük kazanan fal içerikleri gözlemlenmiş; ardından bu içerikleri takip eden ve etkileşimde bulunan bireylerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma, esnek ve bütüncül bir yaklaşımla yürütülerek nitel araştırma yöntemi doğrultusunda derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilen 15'i Y kuşağı, 15'i Z kuşağı olmak üzere toplam 30 katılımcı ile yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla farklı mecralarda görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda, katılımcıların New Age inançları, falcılığa yönelik tutumları, fal tüketim motivasyonları ve sosyal medyanın bu sürece etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, individuals' search for meaning, life practices imposed by the capitalist system, increasing levels of anxiety and various psycho-social factors support the formation and continuity of different forms of belief. In the historical process, people's desire to know the future, their fear of the unknown and their efforts to cope with helplessness, combined with the desire to achieve happiness, paved the way for the continued existence of practices such as fortune telling. Today, such belief practices are reproduced in modern forms under the title of“New Age”through digital technologies and online channels. Fortune-telling practices, which individuals resort to as a result of their search for information and meaning for the future, turn into objects of consumption and become commodified over time. In this context, the main purpose of this study is to analyze the socio-cultural dynamics behind fortune-telling and fortune-telling practices and to examine how these practices have become an element of consumer culture through social media platforms. Within the scope of the research, fortune-telling content that gained visibility on social media, especially on the Instagram platform, was observed, and then in-depth interviews were conducted with individuals who followed and interacted with this content. The study was conducted with a flexible and holistic approach and in-depth interview technique was used in line with the qualitative research method. A total of 30 participants, 15 Millennials and 15 Generation Z, selected by purposive sampling method, were interviewed in different channels through structured and semi-structured questions. In line with the data obtained from the interviews, the participants' New Age beliefs, attitudes towards fortune-telling, fortune-telling consumption motivations and the impact of social media on this process were analyzed.