Türk sigorta sektöründe kasko sigortasının tercihi üzerine bir araştırma: İstanbul örneği
Research on the choice of car insurance in the Turkish insurance industry: The Istanbul example
- Tez No: 946771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ORKUN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kişiler yaşamlarında karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı gerçekleşebilecek zararlardan korunabilmek ve kendilerini güvence altına alabilmek için sigorta kavramına ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda bireyler, sigorta ile belirli bir prim karşılığında sigorta şirketlerinden güvence talep etmektedirler. Diğer taraftan gelişmekte olan ülkelerin finans sisteminde sigortacılık sektörü önemli bir paya sahip olmaktadır. Bu durumun bir göstergesi olarak Türkiye'de kasko sigortasının uygulamada daha yaygın şekilde kullanılan sigorta türü olduğu vurgulanabilir. Ayrıca sektörde her geçen gün artmakta olan taşıt sayısı kasko yaptıran kişi sayısında da artışı sağladığı belirtilebilir. Aynı zamanda kasko branşı prim üretimini arttırdığı da ifade edilebilir. Günümüzde araç sahibi olan kişiler öncelikle aracında ortaya çıkabilecek risklerden korunmak için kasko sigortası yaptırmak istemektedirler. Gerçekleşebilecek zararları önlemek istedikleri için araçlarını farklı şekillerde kasko sigortası ile güvence altına alma fırsatını talep etmektedirler. Bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde ikamet eden bireylerin kasko tercihi üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmanın diğer bir amacı ise ankete katılan bireylerin demografik, sosyo- ekonomik (gelir seviyesi, ehliyet sahipliği yılı, aracın piyasa değeri, vb.) özelliklerine yer verilerek bireylerin kasko sigortası satın almalarını veya almamalarını etkileyen faktörlerin tespitidir. Çalışmada analizlerden elde edilen sonuçlara göre kasko sahipliği ile cinsiyet, medeni durum, aylık ortalama kişisel gelir, aylık ortalama hane halkı geliri, ehliyet grubu, yılda yapılan km yolun şehir içi- şehirlerarası yaklaşık oranı ve daha önce maddi hasarlı kazanın yaşanması arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı ayrıca kasko sahipliği ile belirtilen değişkenlerin bağımsız olduğu ifade edilebilir. Kasko sahipliği ile diğer değişkenler (yaş, eğitim durumu, meslek, araç yaşı, araç piyasa değeri, ehliyet sahiplik yılı, yılda ortalama yapılan km yol, aracın başka kullanıcısının varlığı, daha önce maddi hasarlı kaza geçirildiğinde aracın kaskosunun varlığı,) arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
People need the concept of insurance to be able to protect themselves from possible damages and to secure themselves against possible dangers they may encounter in their lives. In this context, individuals demand insurance from insurance companies in return for a certain premium. On the other hand, the insurance sector has an important share in the financial system of developing countries. As an indicator of this situation, it can be emphasized that casco insurance is the most widely used insurance type in practice in Turkey. In addition, it can be stated that the increasing number of vehicles in the sector every day also increases the number of people who have casco. It can also be stated that the casco branch increases premium production. Today, people who own vehicles primarily want to have casco insurance to protect themselves from possible risks in their vehicles. Since they want to prevent possible damages, they demand the opportunity to secure their vehicles with casco insurance in different ways. The aim of this study is to determine the factors that affect the choice of individuals residing in Istanbul on car insurance. Another aim of the study is to determine the factors that affect individuals' purchasing or not purchasing car insurance by including the demographic, socio-economic (income level, years of driving license, market value of the vehicle, etc.) characteristics of the individuals participating in the survey. According to the results obtained from the analyses in the study, it can be stated that there is no significant relationship between insurance ownership and gender, marital status, monthly average personal income, monthly average household income, driver's license group, the approximate ratio of the km of road traveled per year between cities and intercity and the previous material damage accident. It can be stated that there is a significant relationship between insurance ownership and other variables (age, education level, occupation, vehicle age, vehicle market value, driver's license ownership year, average km of road traveled per year, the presence of another user of the vehicle, the presence of insurance of the vehicle when it had a previous material damage accident).