Çok kriterli karar verme yöntemleri ile savunma sanayii sektöründe yeşil tedarikçi seçimi
Green supplier selection in defense industry sector with multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 946770
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi (YTZY)'ye yönelik farkındalık son yıllarda hızla artmış ve bu alandaki çalışmalar da yoğunlaşmıştır. İhracat oranlarının her yıl yükseldiği savunma sanayiinde çevre odaklı yaklaşımların benimsenmesinin, özellikle ihracatı kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğu değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir insansız hava aracı (İHA) karıştırıcı sistemine ilişkin yeşil tedarikçi seçimi üzerine bir uygulama yapılarak, yeşil tedarik uygulamalarının önemini vurgulamak ve sektördeki farkındalığın artmasına katkı sağlamaktır. Öncelikle literatür taraması ve uzman görüşleri yardımıyla beş ana kriter ve yirmi alt kriter belirlenmiş, ardından dört tedarikçi arasından en uygun tedarikçinin seçilmesi hedeflenmiştir. İkinci aşamada aralık değerli Pisagor Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (PB-AHP) ile kriterlerin ağırlıkları hesaplanmış, üçüncü aşamada tedarikçiler değerlendirilmiş ve aralık değerli Pisagor Bulanık İdeal Çözüme Benzerliğe Göre Tercih Sıralama Tekniği (PB-TOPSIS) yöntemiyle adaylar sıralanmıştır. Son olarak, duyarlılık analizi ve karşılaştırmalı analiz yardımıyla önerilen karar verme yaklaşımının sağlamlığı doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Awareness towards green supply chain management has increased rapidly in recent years and studies in this field have also intensified. It has been evaluated that the adoption of environmentally focused approaches in the defense industry, where export rates increase every year, has the potential to facilitate exports. The purpose of the study is to emphasize the importance of green procurement practices and contribute to increasing awareness in the sector by conducting an application on green supplier selection for an unmanned aerial vehicle jammer system. Firstly, with the help of literature review and expert opinions 5 main criteria and 20 sub-criteria have been determined and then it has been aimed to select the most suitable supplier among the four candidates. In the second stage, the weights of criteria have been calculated with interval-valued Pythagorean fuzzy analytical hierarchy process (IVPF-AHP). Eventually, the suppliers have been evaluated and candidates have been ranked with interval- valued technique for order preference by similarity to ideal solution (IVPF-TOPSIS). Finally, via the sensitivity analysis and comparative analysis the robustness of the proposed decision making approach was verified.