Fen eğitiminde laboratuvar konulu makalelerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of articles about laboratory in science education
- Tez No: 946790
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, fen eğitiminde laboratuvar konulu, WoS veri tabanında yayımlanan akademik makalelerin bibliyometrik özellikleri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında kullanılan bibliyometrik veriler, WoS veri tabanından elde edilmiş olup, tarama süreci 1980-2023 yılları ile sınırlandırılmıştır. Tarama kapsamına alınan indeksler SCI-Expanded ve SSCI olarak belirlenmiştir. Tarama sürecinde,“science education”ve“laboratory”anahtar kelimeleri hem başlık hem de içerik düzeyinde aranmıştır. Yapılan analiz sonucunda,“Eğitim/Eğitim Araştırmaları”ve“Eğitim Bilimsel Disiplinler”kategorilerinde yer alan toplam 8.853 çalışmaya ulaşılmıştır. Bu çalışmalar, İngilizce yazılmış olma, SCI-Expanded ve SSCI indekslerinde taranıyor olma, 1980-2023 yılları arasında yayınlanmış olma kriterlerlerine göre yapılan eleme sonucunda 1.102 çalışma incelemeye alınmıştır. Sadece makale türünde olan çalışmalar filtrelendiğinde ise 1.046 çalışmaya ulaşılmıştır. Elde edilen 1.046 makale içerik olarak gözden geçirilmiş ve çalışmanın amacına uygun olduğu değerlendirilen 679 makale veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen makalelerin yıllara göre sayısal dağılımı, en çok atıf alan makaleler, en çok kullanılan anahtar kelimeler, özet bölümlerinde sık tekrarlanan kelimeler, etkin araştırmacılar, etkin dergiler ve etkin ülkeler başlıklarında analiz edilmiştir. Çalışmada makalelerde en sık tekrarlanan anahtar kelimeler ile en çok atıf alan yayınların ilişkilerini görselleştirme amacı ile bibliyometrik haritalama tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda fen eğitiminde laboratuvar alanına yönelik en fazla makalenin 2023 yılında (68 makale) yayınlandığı belirlenmiştir. En çok atıf alan makalenin 1.196 atıf ile“The laboratory in science education: Foundations for the twenty-first century”başlıklı makale olduğu görülmüştür. Bununla birlikte en popüler yazarın Avi Hofstein, en etkin derginin“International Journal of Science Education”dergisi, en sık kullanılan anahtar kelimenin“science education”olduğu görülmüştür. Özet bölümlerinde en sık kullanılan kelimenin“student”, en etkin ülkenin ABD olduğu görülmüştür. Ayrıca, çalışmanın bulguları ışığında bu alanda bibliyometrik çalışmaların belirli zaman aralıklarında yapılması gerektiği gibi bazı önerilerde de bulunulmuştur. Bu çalışmanın, konuya ilişkin araştırmaların gelişimine katkı sağlayarak tekrar eden araştırmaların önüne geçebileceği ve araştırmacılara rehberlik ederek onların çalışmalarına yön vermelerine yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this reserach, the bibliometric characteristics of articles on laboratory-related topics in science education published in the Web of Science (WoS) database were examined. The bibliometric data were obtained from the WoS database and the scanning process was limited to the years 1980-2023. The search was conducted using the SCI-Expanded and SSCI indexes. The keywords“science education”and“laboratory”were used to search both the titles and the content of the articles. As a result of the analysis, a total of 8.853 studies were identified within the categories of“Education/Educational Research”and“Educational Scientific Disciplines”. Following the application of criteria including publication in English, indexing in SCI-Expanded or SSCI, and being published between 1980 and 2023, 1.102 studies were selected for detailed analysis. When the remaining studies were further filtered to include only peer-reviewed journal articles, 1.046 studies were retained. The 1.046 retrieved articles were reviewed for content, and 679 articles deemed aligned with the aim of the study were selected to form the final data set. The articles were analyzed under several categories, including the annual distribution of publications, the most cited articles, the most frequently used keywords, commonly repeated words in abstracts, leading researchers, prominent journals, and influential countries. Furthermore, the associations between the top referenced papers and the most commonly used keywords were visualized using bibliometric mapping approaches. The analysis revealed that the highest number of articles on laboratory research in science education was published in 2023 (68 articles). The most cited article was“The laboratory in science education: Foundations for the twenty-first century,”with 1.196 citations. Accordingly, Avi Hofstein was identified as the most prominent author, the International Journal of Science Education as the most influential journal, and“science education”as the most frequently used keyword. Additionally,“student”was found to be the most commonly used word in the abstracts, and the United States emerged as the most active country in the field. In addition, a number of recommendations were made in light of the study's findings, one of which was the necessity of regularly performing bibliometric analyses in this area. It is thought that by influencing and developing future research, this study may assist eliminate redundant investigations, advance the field's understanding, and act as a roadmap for future researchers.