Öğretmenlerin bağlanma stilleri, algılanan romantik ilişki kalitesi ve fedakarlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship between teachers' attachment styles, perceived romantic relationship quality, and sacrificial behavior
  1. Tez No: 946828
  2. Yazar: MERYEM KILIÇERSLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın temel amacı öğretmenlerin bağlanma stilleri, algılanan romantik ilişki kalitesi ve fedakârlıkları arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Bağlanma stilleri bebeklik dönemi yaşantılarına bağlı olarak kişinin bakım veren ile kurduğu ilişkinin sonucu olarak bireyin ileri yaşlarda kurduğu kişilerarası ilişkilere de yansıyan bir kavramdır. Bağlanma stilleri ile yapılan birçok çalışmaya bakıldığında bireyin yaşamında oldukça büyük bir öneme sahip olan ve kişinin yaşamını birçok alanda etkileyen bir kavram olduğu görülmüştür. Algılanan romantik ilişki kalitesi bireyin içinde bulunduğu romantik ilişkinin birey açısından kalitesini ifade etmektedir. Bireyin romantik ilişki kalitesini bağlanma stilleri ile şekillendirip şekillendirmediğini araştırmak ve bağlanma stili ile fedakârlık arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını bulmak için bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklem grubu Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda görev yapan tüm branşların mevcut olduğu öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmaya 457 öğretmen katılmıştır. 457 öğretmenden oluşan çalışma grubu, 22-30 yaş arası %46,2 211 kişi, 31-40 yaş arası %35,2 161 kişi, 41-50 yaş arası %12,9 59 kişi, 51-60 yaş arası %5,5 25 kişi araştırmaya katılmıştır. Bu kişilerden 142 %31,1 öğretmen erkek, 315 %68,9 öğretmen kadın olarak katılmıştır. Bu öğretmenlerden 389'u %85,1 evli olup 68'i %14,9 evlilik öncesi dönemde (söz, nişan) bulunmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği, Fedakârlık Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan tüm veriler bilgisayarda SPSS for Windows 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki korelasyonel analizle ve ölçeklerin birbirini yordamasına da regresyon analizi ile bakılmıştır. Analiz sonuçları, bağlanma stillerinden güvenli bağlanma stili ile algılanan romantik ilişki kalitesi puan ortalamaları arasında düşük düzeyde pozitif yönde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kaçıngan bağlanma stili puan ortalaması ile Algılanan romantik ilişki kalitesi puan ortalaması arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Fedakârlık doyumu puan ortalaması ile arasında pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Kaygılı bağlanma stili puanları ile algılanan romantik ilişki kalitesi puan ortalamaları arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Fedakârlık doyumu puan ortalamaları ile arasında pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar, bağlanma stilleri puan ortalaması ile algılanan romantik ilişki kalitesi puan ortalaması ve fedakârlık doyumu puan ortalamaları arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine whether there is a relationship between teachers' attachment styles, perceived romantic relationship quality, and sacrificial behavior. Attachment styles are shaped by early childhood experiences and reflect the nature of the relationship between the individual and their caregiver, which in turn influences the individual's interpersonal relationships later in life. Studies on attachment styles have shown that this concept plays a significant role in an individual's life and affects various areas of functioning. Perceived romantic relationship quality refers to how an individual evaluates the quality of their romantic relationship. This study was conducted to investigate whether attachment styles influence the perceived quality of romantic relationships and whether there is a relationship between attachment styles and sacrificial behavior. The sample group of the study consists of teachers from various subject areas working in institutions affiliated with the Ministry of National Education in the Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep province. A total of 457 teachers participated in the study. Of these participants, 46.2% (211 individuals) were between the ages of 22–30, 35.2% (161 individuals) were between 31–40, 12.9% (59 individuals) were between 41–50, and 5.5% (25 individuals) were between 51–60 years old. In terms of gender, 31.1% (142) were male and 68.9% (315) were female. Additionally, 85.1% (389 individuals) of the participants were married, while 14.9% (68 individuals) were in a pre-marital stage (engaged or promised). The data collection tools included a Personal Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Perceived Romantic Relationship Quality Scale, and the Sacrifice Satisfaction Scale. All data were analyzed using SPSS for Windows 22. Correlational analysis was used to examine the relationships among the scales, and regression analysis was employed to determine the predictive power of the variables. The analysis results revealed a low-level positive correlation between secure attachment style scores and perceived romantic relationship quality scores. A low-level negative but statistically significant relationship was found between avoidant attachment style scores and perceived romantic relationship quality scores. A low-level positive and statistically significant correlation was also identified between secure attachment and sacrifice satisfaction scores. Furthermore, a moderate-level negative correlation was found between anxious attachment style scores and perceived romantic relationship quality scores. A low-level positive and statistically significant relationship was observed between anxious attachment and sacrifice satisfaction scores. The results indicate that there is a relationship between attachment style scores, perceived romantic relationship quality scores, and sacrifice satisfaction scores. The findings were discussed and concluded in light of the relevant literature.