Evrensel tasarıma dayalı öğrenme modeline göre hazırlanan okul sağlığı hemşireliği dersinin etkililiği
Effectiveness of school health nursing course prepared according to universal design-based learning model
- Tez No: 946829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE HAYIRSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, Evrensel Tasarıma Dayalı Öğrenme Modeline göre hazırlanan Okul Sağlığı Hemşireliği dersinin etkililiğini değerlendirilmesidir. Araştırmanın modeli, tek gruplu ön test – son test yarı deneysel modelin ve nitel araştırma yönteminin birlikte kullanıldığı karma yöntem olarak tasarlanmıştır. Çalışma bir Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde okuyan 20 öğrenci ile yürütülmüştür. Evrensel tasarıma dayalı öğrenme modelinin temel alındığı öğretim programı10 hafta süresince uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, Tanımlayıcı Özellikler Formu, Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği, Yansıtıcı Öğrenci Günlükleri ve Öğrenci Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde nicel istatistiksel analizler, nitel verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Eleştirel Düşünme Ölçeğinin sistematiklik alt boyutunca ön- son test puanları arasında anlamlı farklılık ve orta etki büyüklük elde edilmiştir. Evrensel tasarım ilkelerinin tema olarak alındığı sonuçlar incelendiğinde öğrenciler, derslerde kendilerine yönelik farklı öğrenme ortamlarının sağlanmasını, farklı öğretim materyallerinin kullanılmasını, içeriğin öğrenci düzeyine göre tasarlanmasını, derslerde toplum ile bağ kurulmasını, farklı deneyimlerin paylaşılması için güven ortamının sağlanmasını ve öğrencilerin birbirleriyle iş birliği içinde çalışmaları için gerekli fırsatların verilmesini olumlu deneyim olarak belirtmişlerdir. Bazı öğrenciler, derslerde makale vb. kaynakların yeterli sürede okunmasının zorluğunu ve aktif katılım için istekli olmamalarını olumsuz deneyim olarak belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness of the School Health Nursing course prepared according to the Universal Design-Based Learning Model. The research model was designed as a mixed method using a single-group pre-test–post-test quasi-experimental model and qualitative research methods. The study was conducted with 20 students in the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences. The teaching program based on the Universal Design-Based Learning Model was implemented over 10 weeks. The data for the study were collected using the Descriptive Characteristics Form, Critical Thinking Tendency Scale, Communication Skills Scale, Healthy Living Awareness Scale, Reflective Student Diaries, and Student Interview Form. Quantitative statistical analyses were performed for quantitative data, and content analysis was performed for qualitative data. According to the research results, a significant difference and moderate effect size were obtained between the pre-and post-test scores on the systematicity sub-dimension of the Critical Thinking Scale. When the results based on universal design principles were examined, students indicated that they had positive experiences with the provision of different learning environments tailored to their needs, the use of different teaching materials, the design of content according to student level, the establishment of connections with society in lessons, the provision of a safe environment for sharing different experiences, and the provision of opportunities for students to work together. Some students mentioned the difficulty of reading articles and other sources within the allotted time and their lack of motivation for active participation as negative experiences.