Ortaokul öğrencilerinin FeTeMM mesleklerine yönelik ilgi ve görüşlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the interests and views of secondary school students towards STEM professions
- Tez No: 946863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin FeTeMM mesleklerine yönelik ilgilerini (FeTeMM-MYİ) cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine ve çoklu zekâ alanlarına göre incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin FeTeMM mesleklerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi de araştırmanın amaçları arasındadır. Araştırmada veri toplama ve analiz sürecinde nitel ile nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmalarından, birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veriler ardışık şekilde toplanarak elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları, FeTeMM-MYİ Ölçeği, Çoklu Zekâ ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin FeTeMM mesleklerine yönelik ilgilerinin her bir faktörde farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğrenciler cinsiyet faktörüne göre incelendiğinde FeTeMM mesleklerine yönelik ilginin erkeklerde daha fazla olduğu görülürken, sınıf düzeyi faktörüne göre yapılan incelemede FeTeMM mesleklerine yönelik ilginin sınıf düzeyi arttıkça düşüş gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca farklı zekâ alanlarına sahip öğrencilerin FeTeMM mesleklerine yönelik ilgilerinin de farklı düzeylerde şekillendiği belirlenmiştir. Öğrenci görüşleri incelendiğinde ise ortaokul öğrencilerinin FeTeMM mesleklerine ilişkin yüzeysel bilgilere sahip olduğu, Fen Bilimleri ve Matematik derslerinde kendini yeterli gören ve bilime ilgi duyan öğrencilerin bu meslek gruplarını gelecekte tercih etme konusunda daha istekli olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak FeTeMM mesleklerinden teknoloji tabanlı mesleklerin öğrenciler tarafından daha çok rağbet gördüğü, öğrencilerin mesleki tercihlerinde aile ve öğretmenlerinin görüşlerinin de büyük rol oynadığı da belirlenen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine middle school students' interest in STEM professions (STEM-CIS) according to their gender, grade level and multiple intelligences. In addition, determining the views of middle school students towards STEM professions is also among the aims of the research. In the process of data collection and analysis, a combination (diversification) design was used, which is one of the mixed method researches in which qualitative and quantitative research methods are used together. In the research, quantitative and qualitative data were collected consecutively. The data collection tools used in the research were the STEM-CIS, the Multiple Intelligences Scale and a semi-structured interview form. As a result of the research, it was determined that middle school students' interest in STEM professions differed in each factor. When the students were analyzed according to the gender factor, it was seen that the interest in STEM professions was higher in males, whereas when analyzed according to the grade level factor, it was determined that the interest in STEM professions decreased as the grade level increased. In addition, it was also determined that the interest of students with different intelligence areas towards STEM professions was shaped at different levels. When student opinions were analyzed, it was determined those middle school students had superficial knowledge about STEM professions and those students who considered themselves competent in Science and Mathematics courses and who were interested in science were more willing to choose these professions in the future. In addition, it was also determined that technology-based professions among STEM professions are more popular among students, and that the opinions of parents and teachers play a major role in students' vocational preferences.