Reformer pilates yapan bireylerin yapmayanlara göre zihinsel dayanıklılık ve kaygı durumlarının incelenmesi
An investigation of stress coping levels of individuals who do reformer pilates compared to non-practitioners
- Tez No: 946870
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, reformer pilates yapan bireylerin yapmayan bireylere kıyasla zihinsel dayanıklılık ve kaygı durumlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Günümüzde stres, bireylerin psikolojik ve fiziksel sağlığını olumsuz etkileyen temel etkenlerden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, egzersizlerin stres yönetimindeki rolü giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Betimsel tarama modeliyle gerçekleştirilen çalışmada, veriler nicel yöntemle toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Reformer Pilates yapan 80 kadın birey ve yapmayan 80 kadın birey olmak üzere toplam 160 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) uygulanmıştır. Veriler, SPSS 27.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-testi ve varyans analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mental toughness and anxiety levels of individuals who practice Reformer Pilates compared to those who do not. In today's world, stress has become one of the main factors negatively impacting individuals' psychological and physical health. Accordingly, the role of exercise in stress management has gained increasing importance. This study was conducted using a descriptive survey model, and data were collected through quantitative methods. The sample consisted of 160 female participants, including 80 who practice Reformer Pilates and 80 who do not. The participants completed a Personal Information Form, the Sports Mental Toughness Questionnaire (SMTQ), and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Data were analyzed using SPSS 27.0 software. In addition to descriptive statistics, independent samples t-tests and analysis of variance (ANOVA) were used to compare the groups. The results indicated that individuals who engage in Reformer Pilates had significantly higher levels of mental toughness and lower levels of anxiety (p < .05). These findings support the positive effects of Reformer Pilates on stress management. The study highlights the role of physical activity in improving stress coping skills and suggests that Reformer Pilates may be an effective method in this regard.