Termoplastik malzemenin titreşim karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of vibration characteristics of thermoplastic material
  1. Tez No: 946871
  2. Yazar: EZGİ UZATICI SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜLER ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, otomotiv endüstrisinde aydınlatma sistemlerinin performansını artırmak amacıyla, farklı cam fiber oranlarına sahip PBT malzemelerin mekanik ve dinamik özellikleri dinamik bakımdan incelemektedir. Deneysel kısımda, PBT malzemeleri farklı cam fiber oranlarında hazırlanarak çekme testlerine tabi tutulmuş, elastik modül, yoğunluk ve mukavemet gibi temel malzeme özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bu veriler, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak bilgisayar ortamında modal analizler gerçekleştirilmesi için malzeme modellerinin oluşturulmasında kullanılmıştır. Deneysel modal analiz ile teorik sonuçlar arasındaki yüksek uyum, modelleme sürecinin doğruluğunu teyit etmekte ve bu metodolojinin, otomotiv aydınlatma sistemleri tasarımında güvenle kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. PBT GF50 malzemesinin ışık titremesi problemini çözme potansiyeli incelenmiştir. Bu materyalin mekanik dayanımı, ışık kaynağının titreşim frekanslarını daha yüksek değerlere taşıyarak ışık titremesi etkilerini azaltmaktadır. Bu bulgu, özellikle ışık titremesi sorununu gidermek için yapısal takviyeler veya malzeme değişiklikleri gibi stratejilerin değerlendirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır.Sonuçlar, PBT malzemelerin otomotiv aydınlatma sistemlerindeki uygulamalar için uygun olduğunu göstermektedir. Bu da gelecekteki araştırmalara ve geliştirmelere zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In This study; dynamically investigates the mechanical and dynamic properties of Polybutylene Terephthalate (PBT) materials with different glass fiber ratios, aiming to enhance the performance of lighting systems in the automotive industry. In the experimental part, PBT materials were prepared with different glass fiber ratios and subjected to tensile tests to determine basic material properties such as elastic modulus, density, and strength. These obtained data were used to create material models for performing modal analyses in a computer environment using the finite element method. The high agreement between the experimental modal analysis and theoretical results confirms the accuracy of the modeling process and reveals that this methodology can be confidently used in the design of automotive lighting systems. The study also investigated the potential of PBT GF50 material to solve the light flicker problem. The mechanical strength of this material reduces the effects of light flicker by shifting the vibration frequencies of the light source to higher values. This finding plays a critical role, especially in evaluating strategies such as structural reinforcements or material changes to address the light flicker issue. The results indicate that PBT materials are suitable for applications in automotive lighting systems. This paves the way for future research and development.