Bilgisayar programcılığı öğrencilerinde programlama özyeterlik inançları ile bilişsel esneklik ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between programming self-efficacy beliefs and cognitive flexibility in computer programing students
  1. Tez No: 946879
  2. Yazar: MURAT KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KIRKSEKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgisayar programlama, bireylerin problem çözme becerilerini geliştirmenin yanı sıra analitik düşünme, mantıksal akıl yürütme ve yaratıcı yaklaşım gibi üst düzey bilişsel yetkinlikleri desteklemektedir. Günümüzün hızla gelişen bilişim sektöründe yalnızca teknik bilgi değil, aynı zamanda karmaşık problemlere esnek çözümler üretebilen bireylere olan ihtiyaç artmaktadır. Bireylerin değişen durumlara uyum sağlama kapasitelerini ifade eden bilişsel esneklik, programlama eğitiminin etkililiğinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Buna ek olarak, bireylerin kendi yetkinliklerine duydukları güveni yansıtan öz-yeterlik inancı da öğrenme süreçlerine yönelik motivasyonu ve akademik başarıyı belirleyici bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Özellikle meslek yüksekokullarında verilen programlama eğitiminin niteliği ile öğrencilerin bu sürece yönelik algıları, bilişim sektöründe nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Tez çalışmasında, ''Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı'' bölümü öğrencilerinin bilişsel esneklik düzeyleri ile programlamaya yönelik öz-yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmektedir. Veriler, 406 öğrenciden elde edilmekte olup ''Bilişsel Esneklik Ölçeği'' ile ''Programlamaya Yönelik Öz-yeterlik Ölçeği'' aracılığıyla toplanmıştır. Söz konusu ölçekler bireylerin hem değişen koşullara uyum sağlama becerilerini hem de programlama alanındaki öz-yeterlik inançlarını ölçmektedir. Tez çalışmasının bulgularında, öğrencilerin bilişsel esneklik düzeylerinin ve programlamaya yönelik öz-yeterlik inançlarının genel olarak orta-yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak öğrencilerin programlama becerilerine kıyasla, programlama yeterliğine ilişkin öz-yeterlik inançlarının daha yüksek düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Cinsiyet ve öğrenim görülen sınıf düzeyinin bilişsel esneklik ve öz-yeterlik değişkenleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Mezun olunan lise türünün programlamaya yönelik öz-yeterlik üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Özellikle bilişim alanında eğitim veren meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin, programlama yeterliği, öz düzenleme ve genel öz-yeterlik düzeylerinde diğer lise türlerine kıyasla daha yüksek puanlar elde ettikleri belirlenmiştir. Bilişsel esneklik düzeyi yüksek olan bireylerin, programlamaya yönelik öz-yeterlik düzeylerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin bilişsel esneklik becerilerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlanacak eğitim programlarının, programlama alanındaki başarıyı ve öz-yeterlik inançlarını artırmada etkili olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Computer programming, in addition to developing solving problems, high-level methods such as analytical thinking, analytical reasoning and creative solutions are supported. In today's rapidly starting IT sector, the need for individuals who can produce flexible solutions to complex problems, not only technical knowledge, is increasing. Statistical flexibility, which expresses the capacity to adapt to the situations of the symptoms, has an important place in the effectiveness of programming education. In addition, by combining the self-efficacy belief that cleans the confidence that will provide their own learning and the motivation for the parts and academic success, you can achieve a uniquely prominent success. Especially during the progress of programming education given in vocational schools, perceptions towards this process play a role in the training of manpower in the IT sector. In the thesis study, it is aimed to examine the relationship between the strategic level and self-efficacy beliefs towards programming in the“Sakarya Applied Sciences University Vocational School Computer Programming”department. The research is carried out within the framework of the relational screening model. Data is obtained from 406 students and collected through the“Cognitive Flexibility Scale”and“Programming Self-Efficacy Scale”. It measures both the adaptability features that can change the scales in question and the self-efficacy beliefs in the field of programming. In the activities of the thesis study, it was reached that the flexible levels of individuals and the self-efficacy beliefs towards programming were generally at a medium-high level. In addition, the comparison regarding the functioning of programming, it is understood that the self-efficacy beliefs regarding programming competence were at a higher level. Gender and the class formed did not create a permanent significant difference on the flexible flexibility and self-efficacy variables. It is seen that the high school program graduated from has a significant value on self-efficacy towards programming. It was determined that especially those who graduated from vocational high schools providing education in the field of informatics obtained higher scores in programming competence, self-regulation and general self-efficacy levels compared to other high school types. It was determined that the level of self-efficacy towards programming, which will have a high level of cognitive balance, was also high. It is anticipated that training programs designed to improve flexibility and flexibility characteristics may be effective in increasing success and self-efficacy beliefs in the field of programming.