Tasarım odaklı düşünme yaklaşımı ile programlama öğretiminin öğrencilerin programlama öz yeterliliğine, performansına ve transfer becerilerine etkisi
The effect of design thinking approach in programming education on students' programming self-efficacy, performance, and transfer skills
  1. Tez No: 954665
  2. Yazar: DERYA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TURAN GÜNTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, tasarım odaklı düşünme yaklaşımı ile gerçekleştirilen programlama öğretiminin bilgisayar programcılığı öğrencilerinin programlama öz yeterlikleri, programlama performansı ve transfer becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu Üniversitesi Mesudiye Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programı 1. sınıfında öğrenim gören ve Programlama Temelleri dersine devam eden 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, deney ve kontrol gruplarından oluşan yarı deneysel desen benimsenmiştir. Çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda, nicel ve nitel veri toplama teknikleri bir arada kullanılmış ve birbirini destekleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Araştırma sürecinde, deney grubuna 12 hafta boyunca tasarım odaklı düşünme yaklaşımına dayalı programlama eğitimi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri,“Bilgisayar Programlama Öz-Yeterlik Ölçeği”,“Performans Testi”ve“Transfer Becerisi Testi”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise“Bilgi Toplama Formu”ve“Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) Gözlem Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla elde edilen puanların normal dağılıma uygunluğu incelenmiş, bağımsız örneklem t-testi ve bağımlı örneklem t testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları tasarım odaklı düşünme yaklaşımının öğrencilerin programlama performansları ve transfer becerileri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Ayrıca programlama öz yeterlikleri deney ve kontrol gruplarının kendi içlerinde artış göstermesine karşın gruplar arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Elde edilen bulgular, tasarım odaklı düşünme yaklaşımının programlama öğretiminde öğrenci merkezli, yaratıcı ve yaparak yaşayarak öğrenmeyi destekleyen etkili bir yöntem olarak uygulanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of programming instruction conducted using a design-thinking approach on computer programming students' programming self-efficacy, programming performance, and transfer skills. The participants in the study consisted of 40 students enrolled in the first year of the Computer Programming Program at Ordu University Mesudiye Vocational School during the 2023-2024 academic year and attending the Fundamentals of Programming course. A quasi-experimental design consisting of experimental and control groups was adopted in the study. A nested design from mixed-method research designs was used in the study. In this context, quantitative and qualitative data collection techniques were used together and structured to support each other. During the research process, the experimental group was given 12 weeks of programming education based on the design thinking approach. The quantitative data of the research were collected through the“Computer Programming Self-Efficacy Scale,”“Performance Test,”and“Transfer Skill Test.”Qualitative data were obtained using the“Information Collection Form”and the“Design Thinking (DT) Observation Form.”In the analysis of quantitative data, the normality of the scores obtained through the SPSS 22.0 software package was examined, and independent samples t-test and dependent samples t-test were applied. Qualitative data were evaluated using content analysis. The research results showed that the design-oriented thinking approach had positive effects on students' programming performance and transfer skills. Additionally, although programming self-efficacy increased within the experimental and control groups, there was no significant difference between the groups. The findings revealed that the design-based thinking approach can be effectively applied in programming education as a student-centered, creative, and hands-on learning method.