Etiyopya'da İslami finansın yasal ve düzenleyici çerçevesi
Legal and regulatory issues of Islamic finance in Ethiopia
- Tez No: 946880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Etiyopya'daki İslami finans düzenlemelerine ilişkin konuları incelemektedir. Nitel bir yöntem kullanılarak, ülkedeki İslami finans mevzuatı ve mevcut düzenleyici çerçeveler ile İslami finans kuruluşlarının karşılaştığı zorluklar araştırılmıştır. Çalışmada, İslami bankacılık sisteminde görev yapan yönetici ve uygulayıcılar, şeriat kurulu üyeleri ve ülke mevzuatına hâkim hukukçular dahil olmak üzere 10 katılımcıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, İslami finansın kendine özgü özelliklerine uygun kapsamlı ve sağlam bir düzenleyici çerçevenin acilen oluşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Şeriat uyumunun sağlanması için düzenleyici yönetişimin iyileştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Ayrıca, ampirik bulgularımız, İslami finans kuruluşlarını denetlemek üzere Etiyopya Ulusal Bankası bünyesinde ayrı bir denetim organı kurulmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Son olarak, çalışma, İslami finans alanında nitelikli profesyonellerin ve şeriat alimlerinin rolünün önemini ortaya koymaktadır. İslami finans eğitiminin üniversitelere entegre edilmesi, düzenleyiciler, alimler ve bankacılık profesyonelleri için kapasite geliştirmeyi destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study explores issues related to Islamic financial regulations in Ethiopia. Using a qualitative method, the study investigated the current legal and regulatory frameworks regarding Islamic finance and the challenges facing Islamic financial institutions in the country. The study employed semi-structured interviews involving 10 respondents, including managers and practitioners in the Islamic banking system, shariah board members, and legal scholars familiar with the country's laws. The result indicates the urgent need for a comprehensive and sound regulatory framework tailored to the distinctive features of Islamic finance. Improved regulatory governance is crucial for ensuring Sharia compliance. Additionally, our empirical findings emphasize the importance of establishing a separate supervisory organ within the National Bank of Ethiopia to monitor Islamic financial institutions. Lastly, the study illustrates the significance of qualified professionals and Sharia scholars in Islamic financing. Integrating Islamic finance education into universities can enhance capacity-building for regulators, scholars, and banking professionals.