Okullarda psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin gerçekleşme düzeyi ile okul iklimi arasındaki ilişki
Relationship between the level of realization of psychological couseling and guidance services in schools and school climate
- Tez No: 946888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENYURT YENİPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma ile okullarda yürütülen psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin gerçekleşme düzeyi ile okul iklimi ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde ve nicel yöntemle yapılmıştır. Araştırmanın evreni, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Aksaray il merkezi ve ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ortaöğretim kademesinde çalışan 6171 öğretmenden oluşmaktadır. Örneklem olarak seçilen okullarda tarafsız temsil için“tabakalı seçkisiz örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Veri, Aksaray il merkezi ve ilçelerde yer alan ortaöğretim kademesinde çalışan 443 öğretmenden elde edilmiştir. Araştırma verisi için“Okul İklim Ölçeği”ve“Okul Rehberlik Hizmetleri Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriyi analiz etmek için aritmetik ortalama, yüzde, frekans, standart sapma, t-Testi, ANOVA, Gabriel, Tukey, korelasyon, basit ve çoklu doğrusal regresyon teknikleri kullanılmıştır. Öğretmenlere göre psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine yönelik algı ile okuldaki iklim arasında pozitif yönde orta seviye ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri algılarında öğretmen görüşleri cinsiyet ve branş değişkenleri açısından farklılaşmamıştır. Okul türü, yaş, öğrenim durumu değişkenlerine göre öğretmen görüşleri açısından anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.“Okul İklim Ölçeği”ile yaş ve okul türü arasında anlamlı fark bulunmuştur. Diğer değişkenler ile (cinsiyet, branş, öğrenim durumu) anlamlı fark bulunmamıştır. Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine yönelik algı ile okul iklimi arasında pozitif, orta ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Regresyon testi sonucuna göre psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine yönelik algı ile okul iklimi arasındaki ilişki pozitif yordanabilir. Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ve okul iklimi hakkında bilinç kazandırmak için hizmet içi eğitimler, çeşitli etkinlikler gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the level of implementation of pschological cuonseling and guidance services carried out in schools and school climate. the research was conducted in the relational screening model and quantitative method. the universe of the research consists of 6171 teachers working in public secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Aksaray city center and its districts in the 2024-2025 academic year. The“statified random sampling”method was used for unbiased representation in the schools in Aksaray city center and its districts.“School Climate Scale”and“School Guidance Services Scale”were used for the research data. Aritmetic mean, percentage, frequency, standard deviation, t- Test, ANOVA, Gabriel, Tukey, correlation, simple and multiple linear regressiontechniques were used to analyze the collected data. According to the teachers, a positiv, moderate and significant relationship was found between the perception of psychological counseling and guidance services and the climate in the school. Teachers' views on perceptions of psychological counseling and guidance services did not differ in terms of gender and branch variables. There are significant differences in terms of teachers'views according to school type, age and educational status variables. A significant difference was found with other variables (gender, branch, educational status). A positive, moderate and significant relationship was found between the perception of psychological counseling and guidance services and school climate. According to the regression test result, the relationship between the perception of psychological counseling and guidance services and school climate can be predicted positively. In- service trainings and various activites can be carried out to raise awareness about psychological counseling and duidance services and school climate.