Trigeminal nevralji ve normal popülasyonda semptomatik ve asemptomatik trigeminal sinirlerin ayırt edilmesine yönelik derin öğrenme yaklaşımı
A deep learning approach for diagnosing symptomatic and asymptomatic trigeminal nerves in trigeminal neuralgia and the normal population
- Tez No: 946889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKALP TULUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, trigeminal nevralji (TN) hastalarında semptomatik ve asemptomatik trigeminal sinirleri tanımlamak amacıyla yeni derin öğrenme modellerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, sinir dokusunun görsel inceleme yöntemleriyle değerlendirilmesindeki sınırlamaların ötesine geçerek, doku bileşimini daha bütüncül ve nesnel bir ölçekte analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, grade-1 semptomatik TN, asemptomatik grade-1 ve asemptomatik grade-0 olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılan toplam 260 temporal MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) veri setindeki yüksek çözünürlüklü taramalar analiz edilmiş ve işlenmiştir. Trigeminal sinirin sisternal (cisternal) kısımları manuel olarak segmentlenmiş, her birey için en geniş kesitsel alana sahip görüntü test görüntüsü olarak seçilmiştir. Eğitim aşamasında ise segmentlenmiş tüm dilimler modele dahil edilmiştir. Sınıflandırma için iki model geliştirilmiştir (DenseASPP 201 ve MobileASPP V2); bu modeller, DenseNet-201 ve MobileNet-V2 mimarilerinin ASPP bloklarıyla birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. DenseASPP-201 modeli, grade-1 semptomatik grupta %96,4 doğruluk ve %93,3 F1 skoru ile en yüksek performansı göstermiştir. Asemptomatik gruplar arasında model performansı heterojenlik göstermiş olsa da genel sınıflandırma başarısı güçlü bulunmuştur. Bu çalışma, TN tanısı sırasında mikroyapısal farklılıkları saptamada klasik yöntemlere göre daha hassas ve tekrarlanabilir sonuçlar sunabilecek derin öğrenme tabanlı bir yaklaşım önermektedir. Gelecekteki çalışmalarda modelin çok merkezli ve daha büyük kohortlarda doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focused on developing novel deep learning models to identify symptomatic and asymptomatic trigeminal nerves for patients suffering from trigeminal neuralgia (TN). The main objective of the research is to go beyond the limitations posed by visual methods of inspection, in this case examining nerve tissue structure, and attempts at a more holistic approach on analyzing tissue composition on an objective scale. We analyzed and processed the high-resolution scans in 260 temporal MRI (Magnetic Resonance Imaging) datasets, grouped as grade-1 symptomatic TN, asymptomatic grade-1, and asymptomatic grade-0, leading to three distinctive categories. The cisternal parts of the trigeminal nerve were manually segmented and the image with the largest cross-sectional area was selected from each individual as a testing image. During the training phase, all the segmented slices were included. Two models were developed for classification (DenseASPP 201 and MobileASPP V2) by combining DenseNet-201 and MobileNet-V2 architectures with ASPP blocks. DenseASPP-201 achieved the highest performance in the symptomatic grade-1 group, with an accuracy of 96.4% and an F1-score of 93.3%. While performance was heterogeneous across the asymptomatic groups, classification success was overall strong. This study proposes a deep learning-based method that may provide more sensitive and reproducible results than classical methods to detect microstructural differences during TN diagnosis. Future studies should validate the model in multi-center and larger cohorts.