DEHB tanısı olan çocuklarda 'akran zorbalığına karşı güçlen' psikoeğitim programının etkisinin incelenmesi
Assessing the impact of the 'empower against peer bullying' psychoeducation program on children diagnosed with ADHD
- Tez No: 946903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Akran zorbalığı, çocukluk ve ergenlik döneminde sık karşılaşılan, çocukların duygusal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini olumsuz etkileyen önemli bir sosyal sorundur. Bu durum, çocukların şiddetten korunma ve güvenli bir ortamda büyüme haklarının ihlali anlamına gelmektedir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı çocuklar, dürtü kontrolü ve sosyal etkileşim alanlarında yaşadıkları güçlükler nedeniyle hem zorbalığa maruz kalma hem de zorbalık yapma açısından yüksek risk altındadır. Bu çalışma, DEHB tanılı çocuklara yönelik geliştirilen“Akran Zorbalığına Karşı Güçlen”adlı psikoeğitim programının etkililiğini incelemeyi amaçlamıştır. Program, çocukların zorbalıkla başa çıkma becerilerini geliştirmeyi, empati düzeylerini artırmayı ve sosyal becerilerini güçlendirmeyi hedeflemiştir. Deney sonrasında elde edilen bulgular, zorbalık yapma ve mağduriyet düzeylerinde anlamlı azalmalar olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, empati, sosyal beceriler ve zorbalığa yönelik bilişlerde olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, programın çocukların bireysel gelişimlerine katkı sağladığı gibi, çocuk hakları temelli güvenli bir sosyal çevrede büyümelerine de destek olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, özellikle kırılgan gruplar arasında yer alan DEHB tanılı çocukların akran zorbalığına karşı güçlendirilmesi açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Peer bullying is a significant social problem frequently encountered during childhood and adolescence, negatively affecting children's emotional, psychological, and physical development. This situation constitutes a violation of children's rights to be protected from violence and to grow up in a safe environment. Children diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) are at high risk of both being exposed to bullying and engaging in bullying behavior due to difficulties they experience in impulse control and social interaction. This study aimed to examine the effectiveness of a psychoeducation program titled“Empower Against Peer Bullying,”developed for children diagnosed with ADHD. The program aimed to enhance children's coping skills against bullying, increase their level of empathy, and strengthen their social skills. The findings obtained after the intervention revealed significant reductions in both bullying perpetration and victimization levels. Additionally, improvements were observed in empathy, social skills, and bullyingrelated cognitions. The results indicate that the program contributes not only to children's individual development but also supports their growth within a safe, child rights–based social environment. This study provides important insights into empowering children with ADHD against peer bullying.