Okul müdürlerinin vizyoner liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Erzincan ili örneği)
Investigation of the relationship between the visionary leadership characteristics of school principles and the organizational commitment of teachers
  1. Tez No: 946904
  2. Yazar: MÜSLÜM BOYRACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ERDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde çalışan öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeyleri ile, görev yaptıkları okul müdürlerinin vizyoner liderlik özelliklerine ilişkin algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli temele alınarak yapılandırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda öğretmenlerin, birlikte çalıştıkları okul müdürlerinin vizyoner liderlik özelliklerine yönelik algılarının cinsiyet, eğitim türü, cinsiyet*mesleki kıdem, cinsiyet*eğitim türü değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılık gösterdiği ancak branş, mesleki kıdem, okul türü değişkenlerine ilişkili olarak ise anlamlı bir değişim göstermediği tespit edilmiştir. Örgütsel adanmışlıkla ilgili olarak yapılan analiz sonucunda ise branş, mesleki kıdem, okul türü, eğitim türü faktöründe istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiş olup; cinsiyet faktöründe anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda okul müdürlerinin vizyoner liderliğinin öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları üzerinde orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde öğretmenlerin birlikte çalıştıkları okul müdürlerinin sergiledikleri vizyoner liderlik özelliklerinin öğretmenlerinin örgütsel adanmışlıklarını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the organizational commitment levels of teachers working at kindergarten, primary, secondary and high school levels and their perceptions of the visionary leadership characteristics of the school principals. The study was structured on the basis of the relational survey model, one of the quantitative research methods. As a result of the analysis, it was determined that teachers' perceptions of the visionary leadership characteristics of the school principals they work with differed significantly according to the variables of gender, education type, gender*professional seniority, gender*education type, but did not show a significant change in relation to the variables of branch, professional seniority, and school type. As a result of the analysis related to organizational commitment, a statistically significant difference was found in the factors of branch, professional seniority, school type, and type of education, but no significant difference was found in the factor of gender. As a result of the correlation analysis, it was determined that the visionary leadership of school principals had a moderate, positive and significant relationship with teachers' organizational commitment. As a result of the findings, it was determined that the visionary leadership characteristics exhibited by the school principals with whom teachers work positively affect their organizational commitment.