Multispektral kamera kullanılarak pamuk bitkisinin gelişim sürecindeki değişimlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesinin araştırılması
Research on monitoring and evaluation of changes during the development process of cotton plant using multispectral camera
- Tez No: 946915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, pamuk bitkisi üretim alanlarında, sensör ve ölçüm cihazlarıyla incelenecek yer gözlem değerleri ile spektral band / indisler arasındaki ilişkileri ve bu spektral bantların bu gözlem değerlerini tahmin etmede kullanılabilirliğini belirlemek, gözlem değerlerini tahmin etmede bant ve indisler açısından tavsiyede bulunmak, uzaktan algılama sistemlerinin getirdiği avantajlar ve tarım arazilerinde kullanılabilme olanaklarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu çalışma, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü deneme arazisinde 2024 yılında yürütülmüştür. 19 adet pamuk genotipi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, Bitki Boyu (cm), 100 Tohum Ağırlığı (gr), Çırçır Randımanı (%), Pamuk Kütlü Verimi (kg/da), Lif Uzunluğu (mm), Lif İnceliği (mic.), Lif Mukavemeti (gr/tex), Lif Olgunluğu (%), İplik Olabilirlik İndeksi, Kısa Lif Oranı (%), Lif Sarılığı (+b), Lif Parlaklığı (Rd) lif teknolojik özellikleri, yer gözlemleri olarak alınmıştır. Çalışma kapsamında, 20 Haziran GEOSAT-2, 19 Temmuz Jilin-1-KF-01, 09 Eylül tarihinde SuperView-1 uydularından elde edilen bandlar ile bu bandlardan elde edilen 38 adet indis incelenmiştir. İncelenen yer gözlemleri ile incelenen band / indisler arasında korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada; 100 tohum ağırlığı, bitki boyu, kütlü pamuk verimi, iplik olabilirlik indeksi, lif inceliği, lif olgunluğu, lif uzunluğu, kısa lif, lif parlaklığı özellikleri ile bazı spektral band / indeksler arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkiler tespit edilmiş ancak çırçır randımanı, lif mukavemeti ve lif sarılığı özellikleriyle istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilememiştir. Lif kalite özellikler ile incelenen spektral band / indeksler arasında genellikle düşük düzeyde korelasyonlar saptanmış olup, bu özelliklerin multispektral bantlardan doğrudan tahmin edilmesinin sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, lif uzunluğu (Len) özelliğinde bir adet zayıf ilişki gözlenmiştir. Multispektral görüntülerden elde edilen indeksler, pamuk bitkisinin morfolojik gelişim süreci hakkında değerli bilgiler sunabilmektedir. Haziran, Temmuz ve Eylül aylarına ait zamansal analizler, dönemsel spektral değişimlerin izlenebilirliğini ortaya koymuş, uzaktan algılama tekniklerinin pamukta fenolojik izleme açısından kullanılabilirliğini desteklemiştir. Çalışmada kullanılan band / indislerin, verim ve lif kalite özelliklerinin tahminine yönelik çalışmalarda yardımcı parametre olarak değerlendirilebilir. Lif kalite özelliklerinin mevcut bandlarla zayıf ilişki göstermesi, bu parametrelerin izlenebilmesi için daha fazla band içeren sensörlerin veya yüksek çözünürlükte farklı görüntüleme teknikleri kullanılabilir. Farklı tarihlerde elde edilen görüntülerle yapılan analizler, dönemsel gelişim izleme açısından önemlidir. Bu tür verilerin zaman serisi yaklaşımıyla değerlendirilmesi önerilmektedir. Erken dönemden çok daha geç dönem (Ağustos - Eylül) uydu görüntüleri ile çalışma yapılmasının daha faydalı olacağından daha geç dönem çalışmaların yapılması tavsiye edilmektedir. Çalışmanın farklı bölgelerde ve çeşitlerle tekrarlanması, sonuçların genellenebilirliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in cotton plant production areas in order to determine the relationships between ground observation values and spectral bands / indices, to make recommendations in terms of bands and indices in estimating observation values, to investigate the advantages of remote sensing systems and the possibilities of their use in agricultural lands. This study was carried out in the trial land of GAP International Agricultural Research and Training Center Directorate in 2024. 19 cotton genotypes were used as plant material. The trial was carried out according to the randomized block design with 4 replications. Plant height (cm), 100 seed weight (gr), ginning percentage (%), seed cotton yield, fiber length (mm), fiber fineness (mic.), fiber strength (gr/tex), fiber maturity (%), spinning consistency index (SCI), short fiber index (%), fiber yellowness (+b), fiber brightness (Rd) fiber technological properties were taken as ground observations. Within the scope of the study, bands obtained from GEOSAT-2 on 20 June, Jilin-1 KF-01 on 19 July, and SuperView-1 satellites on 9 September and 38 indices obtained from these bands were examined. Correlation analysis was performed between the examined ground observations and the examined band/indices. Statistically significant relationships were determined between 100 seed weight, plant height, seed cotton yield, yarn feasibility index, fiber fineness, fiber maturity, fiber length, short fiber, fiber brightness properties and some spectral bands/indices, but no statistically significant relationships were determined with ginning efficiency, fiber strength and fiber yellowness properties. Generally low level correlations were determined between fiber quality properties and examined spectral bands/indices, and it was concluded that direct estimation of these properties from multispectral bands was limited. However, one weak relationship was observed in fiber length property. Indices obtained from multispectral images can provide valuable information about the morphological development process of cotton plant. Temporal analyses of June, July and September months revealed the traceability of periodic spectral changes and supported the usability of remote sensing techniques in terms of phenological monitoring in cotton. The bands/indices used in the study can be evaluated as auxiliary parameters in studies on the estimation of yield and fiber quality properties. If fiber quality properties show a weak relationship with the existing bands, sensors with more bands or different imaging techniques with high resolution can be used to monitor these parameters. Analyses made with images obtained at different dates are important in terms of monitoring periodic development. It is recommended that such data be evaluated with a time series approach. Since it would be more beneficial to conduct studies with satellite images from a much later period (August - September) than from an early period, it is recommended that later studies be conducted. Repeating the study in different regions and with different varieties will increase the generalizability of the results.