Türk vergi hukukundaki ek mali yükümlülüklerin anayasal vergilendirme ilkeleri kapsamında incelenmesi
Analysis of additional financial obligations in Turkish tax law within the scope of constitutional taxation principles
  1. Tez No: 946920
  2. Yazar: GÖKHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YORULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Devlet, vatandaşlarına kamu hizmetlerini aksatmadan sağlamakla mükellef olup bu kamu hizmetlerini sağlarken vergi, resim, harç vb. nitelikleri finansman kaynağı olarak kullanmaktadır. Kamu alacaklarının tahsilinde yaşanabilen gecikmeler sebebiyle alacakların değerinin korunması ve güvence altına alınması amacıyla ek mali yükümlülük kavramı getirilmiştir. Devlet, kamu hizmetlerini karşılamada finans aracı olarak kullandığı kamu alacaklarının tahsili aşamasında vatandaşları ile karşı karşıya gelebilmekte ve otoritenin devletin elinde olması sebebiyle bireyler haksızlığa uğrayabilmektedir. Devlet, elinde bulundurduğu vergilendirme yetkisini kullanırken vatandaşların haklarını korumayı öncelemeli ve kanunları anayasal vergilendirme ilkeleri kapsamında uygulamalıdır. Bu çalışmanın konusu, ek mali yükümlülüklerin anayasal vergilendirme ilkelerinden olan Genel İlkeler ve Anayasanın 73. maddesinden Kaynaklanan İlkeler çerçevesinde incelenmesi, çalışmanın amacı ek mali yükümlülüklerin anayasal vergilendirme ilkelerine uyumlu olup olmadığının değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda; ek mali yükümlülüklerin devlet tarafından mali kayıpları önleme ve kamu alacaklarının değerini koruma açısından başarılı olduğu ancak hem“Genel İlkelere”hem de“Anayasanın 73. maddesinden Kaynaklanan İlkelere”aykırılık taşıyan hükümleri olduğu görülmüştür. Bireylerin haklarının korunması amacıyla 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve 213 sayılı Vergi Usul Kanun'u detaylı olarak incelenmiş ve ek mali yükümlülüklerin anayasal vergilendirme ilkelerine göre yeniden değerlendirilebileceği çözüm önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The state is obliged to provide public services to its citizens without interruption, and while doing so, it uses taxes, duties, fees, and similar instruments as sources of financing. Due to delays that may ocur in the collection of public receivabes, the concept of additional financial obligations has been introduced to preserve and secure the value of these receivables. During the collection of public receivables used as financial instruments, the state may come into conflict with citizens, and due to its authority, individuals may suffer injustices. Therefore, while exercising its taxation authority, the state should prioritize the protection of citizens' rights and implement laws in accordance with constitutional taxation principles. The subject of this study is the examination of additional financial obligations within the framework of general principles and the principles derived from Article 73 of the Constitution, which are among the constitutional taxation principles. The aim of the study is to evaluate whether these obligations are compatible with constitutional taxation principles. As a result of the evaluations made in the study, it was found that while additional financial obligations are effective in preventing fiscal losses and preserving the value of public receivables. However, provisions conflict with both the general principles and those derived from Article 73 of the Constitution. In order to ensure the protection of individual rights, the Law No. 6183 on the Procedure for the Collection of Public Receivables and the Tax Procedure Law No. 213 were examined in detail and the reconsider of additional financial obligations in line with constitutional taxation principles were presented as a solution proposal.