Türk Vergi Hukukunda gelir vergisi beyanname düzenleme esasları
Turkish Tax Law regulation bases for income tax statement
  1. Tez No: 89404
  2. Yazar: AYDIN BALATACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Türk Vergi Hukukunda“Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Esasları”konulu çalışmamız ana dört bölüm halinde incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümde, gelir vergisinin konusu ve gelir unsurları, ikinci bölümde, gelir vergisinde muhtasar beyanname esasları, üçüncü bölümde dar mükellefiyette vergileme rejimi ve münferit beyanname esasları, dördüncü bölümde ise gelir vergisi beyannamesi düzenleme esasları incelemeye çalışılmıştır. Çalışmamızda, konular esas itibariyle, gelir vergisi beyanname düzenleme esasları, Gelir Vergisi Kanunu açısından, Türk Vergi Hukuku yönünden teknik ve teorik boyutları ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde konu ile ilgili tablo, ek ve yararlı bilgilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study with the subject of“The essentials for preparation of income tax declaration”in Turkish Tax Legal was examined in four main sections. In the first section of our study, income tax matters and income elements, in the second section, withholding tax declaration essentials for income tax, in the third section taxation regime in short taxpayership and in the fourth section instead the essentials for preparation of income tax declaration were examined. In our study, the matters in respect of fact, the essentials for preparation of income tax declaration were examined in details with technical and theoretical aspects in respect of Income Tax law, and in respect of Turkish Tax Legal. In the final section of our study the table related to the case and supplement and useful information have taken place. VI