Balıkesir İl Müftülüğü alo fetva 190 hattına gelen soru ve cevapların fıkhi açıdan değerlendirilmesi (2017-2022)
Evaluation of questions and answers received to Balıkesir Provincial Mufti's office alo fetva 190 line from a fiqh perspective (2017-2022)
- Tez No: 946923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir İl Müftülüğü bünyesinde hizmet veren alo fetvâ 190 hattına 2017-2022 yılları arasında gelen dini sorular ve bu sorulara verilen cevaplar fıkhî açıdan incelenmiştir. Dini hassasiyetleri ve soruların yoğunluğunu dikkate alarak, Balıkesir halkının dini anlayışını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamak amacıyla bu sorular tasnif edilip, ilgili kaynaklar ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmada, sorular iman, ibadet, aile hayatı ve helaller-haramlar gibi ana başlıklara ayrılmış ve her başlık altında soru ve cevaplar analiz edilerek fıkhi değerlendirmeler yapılmıştır. İslâm'ın temel ve tali kaynaklarına dayanan bu analizler sonucunda, halkın dini konularda sıkça merak ettiği meseleler ve Balıkesir'deki din diline özgü özellikler tespit edilmiştir. Bu çalışma, Balıkesir halkının dini bilgi ve hassasiyetlerini analiz ederek diğer şehirler için model olabilecek veriler sunmaktadır. Müftülük hizmetlerinin kalitesini artırmak ve halkın dini sorularına daha etkili cevaplar vermeyi amaçlayan çalışma, Balıkesir İl Müftülüğünün din hizmetlerinin yerel ihtiyaçlara uyumunu ve verilen fetvâların İslâm fıkhı açısından değerlendirilmesini temel almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, religious questions and answers given to the Alo Fetvâ 190 hotline, which operates under the Balıkesir Provincial Mufti's Office, between 2017 and 2022 were examined from a jurisprudential perspective. Considering the religious sensitivities and the intensity of the questions, these questions were classified and evaluated in the light of relevant sources in order to better understand the religious understanding and needs of the people of Balıkesir. In the study, the questions were divided into main headings such as faith, worship, family life and halals-harams, and jurisprudential evaluations were made by analyzing the questions and answers under each heading. As a result of these analyses based on the primary and secondary sources of Islam, issues that the people are frequently curious about in religious matters and the characteristics specific to the religious language in Balıkesir were determined. This study analyzes the religious knowledge and sensitivities of the people of Balıkesir and provides data that can be a model for other cities. The study, which aims to increase the quality of mufti services and to provide more effective answers to the religious questions of the public, is based on the adaptation of the religious services of the Balıkesir Provincial Mufti's Office to local needs and the evaluation of the fatwas issued in terms of Islamic jurisprudence.