Balıkesir Teknokent'teki Ar-Ge firmalarına sağlanan vergi teşviklerinin yapılandırılmış görüşme yöntemiyle incelenmesi
Examination of tax incentives provided to R&D companies in Balıkesir Technopark with structured interview method
  1. Tez No: 946924
  2. Yazar: ŞEYMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ BUHUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle teknoloji tabanlı ekonomiye ilginin artmasıyla beraber Teknokentlerin girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuş olmasıyla birlikte rekabet ortamını pekiştirmek için bölgede yer almanın önemi artmıştır. Bu tez çalışmasında ise, öncelikle Teknokent, Ar-Ge kavramı ve vergi teşvikleri kavramları açıklanmıştır. Sonrasında ise Balıkesir Teknokent bünyesinde bulunan Ar-Ge firmalarıyla yapılandırılmış görüşmeler yapılarak vergi teşviklerinden ne derece faydalandıkları ve varsa beklentileri açıklanmıştır. Bu doğrultuda Teknokent bünyesinde bulunan 72 firmanın 10 firma ile iletişime geçilmiştir. Bu firmalara 11 sorudan oluşan anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anketler birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar üzerinde yapılmış olsa da ortak genel sonucunda ise, firmaların Teknokent bünyesinde bulunmaktan memnun oldukları ve sağlanan teşviklerin de firmalara olumlu katkı sağladığına ulaşılmıştır. Buna ek olarak, firmaların Teknokent bünyesinde yer alması yalnızca maliyet açısından değil, devlet destekli projelere erişmede de büyük stratejik fırsat sağlamaktadır. Bu sebeple çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların Teknokent dışında faaliyetlerini sürdürmeleri uzun vadede hem finansal açıdan devamlılığını hem de inovasyon kapasitelerini olumsuz etkileyeceğinden bir dezavantaj olarak görünmektedir. Sonuç olarak, firmalar tüm bu avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurduğunda firmalar Ar-Ge faaliyetlerini Teknokent bünyesinde konumlandırmayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing interest in technology-based economy with the effect of globalization, the importance of being located in the region has increased in order to reinforce the competitive environment with the establishment of Technopolises to support entrepreneurs. In this thesis, firstly, the concepts of Technopolis, R&D concept and tax incentives are explained. Afterwards, structured interviews were conducted with R&D firms in Balıkesir Technopolis and the extent to which they benefit from tax incentives and their expectations, if any, were explained. In this direction, 10 companies out of 72 companies within the Technopolis were contacted. A survey consisting of 11 questions was conducted for these companies. Although the surveys were conducted on firms operating in different sectors, the common general result is that the firms are satisfied with being in the Technopolis and that the incentives provided contribute positively to the firms. In addition, the location of companies within the Technopolis provides a great strategic opportunity not only in terms of cost but also in accessing government-funded projects. For this reason, it seems to be a disadvantage for companies operating in various sectors to continue their activities outside the Technopolis as it will negatively affect both their financial continuity and innovation capacity in the long run. As a result, when firms consider all these advantages and disadvantages, it can be concluded that the location of their R&D activities within the Technopolis.