Development of a mems-based microfluidic electrochemical biosensor for the detection of circulating tumor DNA
Dolaşimdaki tümör DNA tespiti için mems tabanli mikroakişkan elektrokimyasal biyosensör geliştirilmesi
  1. Tez No: 946922
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAĞLAYAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KÜLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Mikroakışkan biyosensörlerdeki son gelişmeler, özellikle kanser biyobelirteçlerinin tespiti bağlamında tanı platformlarının analitik performansını önemli ölçüde artırmıştır. Bu biyosensörler arasında, elektrokimyasal biyosensörler; kolay miniaturizasyon, düşük maliyet ve mikroakışkan sistemlerle uyumlu entegrasyon yetenekleri sayesinde yaygın olarak tercih edilmekte ve hasta başı (point-of-care) uygulamalar için son derece uygun hale gelmektedir. Bu avantajlar, dolaşımdaki tümör DNA'sının (ctDNA) geleneksel doku biyopsilerine invaziv olmayan bir alternatif sunduğu sıvı biyopsi yaklaşımları açısından özellikle değerlidir. Oldukça heterojen ve agresif bir karaciğer kanseri türü olan hepatoselüler karsinomda (HCC), ctDNA, geleneksel biyopsilerin çoğu zaman tespit edemediği kritik moleküler bilgiler sağlar. Bu tez kapsamında, HCC ile ilişkili ctDNA'nın hassas tespiti için mikroakışkanlar ve MEMS teknolojilerine dayalı, etiketleme ve ön zenginleştirme adımları gerektirmeyen bir elektrokimyasal biyosensör geliştirilmiştir. Sensör sistemi mikroakışkanlarla entegre edilmeden önce, statik koşullarda çalışan ve aynı üç elektrotlu konfigürasyonu kullanan MEMS tabanlı düzlemsel bir elektrokimyasal biyosensör platformu, yüzey fonksiyonelleştirme ve hibridizasyon koşullarını sistematik olarak optimize etmek amacıyla kullanılmıştır. Bu optimizasyon çalışmaları, nihai mikroakışkan biyosensöre uygulanan deneysel iş akışını yönlendirmiştir. Nihai cihaz, fotolitografi ve metal kaldırma (lift-off) işlemleriyle cam yüzey üzerine desenlenmiş üç elektrotlu bir konfigürasyona (Au çalışma, Pt karşıt ve Ag referans elektrotlar) sahiptir ve akışkan operasyon için PDMS tabanlı bir mikrokanal ile entegre edilmiştir. Altın çalışma elektrodu üzerine tiyol grubu içeren tek zincirli DNA probları immobilize edilerek ctDNA hedeflerinin hibridizasyonuna dayalı tanıma sağlanmıştır. Bu hibridizasyon olayları, herhangi bir amplifikasyon veya etiketleme gerektirmeksizin elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) kullanılarak izlenmiştir. Nihai mikroakışkan platform, 2–200 fM'lik dinamik aralıkta 1.43 fM tespit sınırına (LOD) ulaşmıştır. Yüksek özgüllük, tek baz uyumsuz ve tamamen tamamlayıcı olmayan dizilerle gerçekleştirilen uyumsuzluk çalışmalarıyla doğrulanmıştır. Bu çalışma, HCC'ye özgü ctDNA tespiti için geliştirilmiş ilk MEMS tabanlı mikroakışkan elektrokimyasal biyosensörü sunmakta olup, hassasiyet, özgüllük ve operasyonel sadeliği bir araya getirmektedir. Önerilen platform, hasta başı tanı sistemleri ve hassas onkoloji uygulamaları için yüksek adaptasyon potansiyeli göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent advances in microfluidic biosensors have significantly enhanced the analytical performance of diagnostic platforms, particularly for cancer biomarker detection. Among these, electrochemical biosensors are widely preferred due to their ease of miniaturization, low cost, and compatibility with microfluidic integration, making them highly suitable for point-of-care applications. These advantages are especially valuable in liquid biopsy approaches, where circulating tumor DNA (ctDNA) offers a non-invasive alternative to traditional tissue biopsies. In hepatocellular carcinoma (HCC), a highly heterogeneous and aggressive liver cancer, ctDNA provides crucial molecular information that conventional biopsies often fail to capture. In this thesis, a label-free and pre-enrichment-free electrochemical biosensor based on microfluidics and MEMS technologies was developed for the sensitive detection of ctDNA associated with HCC. Prior to integrating the sensor system with microfluidics, a MEMS-based planar electrochemical biosensor platform—operated under static conditions and utilizing the same three-electrode configuration—was used to systematically optimize surface functionalization and hybridization conditions. These optimization studies guided the experimental workflow applied to the final microfluidic biosensor, which was fabricated with a three-electrode configuration (Au working, Pt counter, and Ag reference electrodes) on a glass substrate, patterned via photolithography and metal lift-off processes, and integrated with a PDMS microchannel for fluidic operation. Thiolated single-stranded DNA probes were immobilized on the gold working electrode to enable hybridization-based recognition of ctDNA targets. Electrochemical impedance spectroscopy (EIS) was used to monitor these hybridization events, eliminating the need for amplification or labeling. The finalized microfluidic platform achieved a limit of detection (LOD) of 1.43 fM within a 2–200 fM dynamic range. High specificity was confirmed through mismatch studies using one-base mismatched and fully non-complementary sequences. This study presents the first MEMS-based microfluidic electrochemical biosensor tailored for ctDNA detection in HCC, combining sensitivity, specificity, and operational simplicity. The proposed platform demonstrates strong potential for adaptation in point-of-care diagnostics and precision oncology.