Sürdürülebilirlik çerçevesinde üniversite öğrencilerinin ekolojik ayak izinin ölçülmesi
Measuring the ecological footprint of university students within the framework of sustainability
- Tez No: 946925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GAMZE ÇİFTÇİ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde insan nüfusunun artması, kaynaklarımızın bilinçsizce tüketilmesi ve sanayileşme, çevre üzerindeki insan baskısı ve bunun sonucunda ortaya çıkan çevre sorunları çevrenin dengesini bozmakta olup insanların yaşantılarını ve tüketim alışkanlıklarını yeniden düşünmeleri ve çevre yönetimi uygulamalarının oluşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, ekolojik ayak izi, insanın çevre üzerindeki baskısının yoğunluğunu göstererek insanlara sürdürülebilir bir tüketici kimliği kazandırmada oldukça etkili olan bir çevre eğitim aracıdır. Buradan hareketle bu çalışmada Balıkesir Üniversitesi'nde yüksek öğrenimlerine devam eden öğrencilerin sürdürülebilirlik çerçevesinde ekolojik ayak izi farkındalığını ölçmek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, Balıkesir Üniversitesi'nde yükseköğrenimlerine devam eden öğrenciler oluşturmakta olup, örneklemi ise 2023- 2024 yılında öğrenim gören 558 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu ve Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Ölçeği gıda, enerji, su tüketimi, ulaşım ve barınma ve atıklar şeklinde 5 boyuttan oluşmaktadır. Çalışma sonuçlarında, katılımcıların ekolojik ayak izi farkındalığı alt boyutlarında farkındalığın en çok enerji alt boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kadın öğrencilerin erkek öğrencilerden daha fazla ekolojik ayak izi farkındalığına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in the human population, the unconscious consumption of our resources and industrialization, human pressure on the environment and the environmental problems that arise as a result of this disrupt the balance of the environment and reveal that people need to rethink their lives and consumption habits and establish environmental management practices. In this context, the ecological footprint is an environmental education tool that is quite effective in providing people with a sustainable consumer identity by showing the intensity of human pressure on the environment. From this point of view, this study aims to measure the ecological footprint awareness of students continuing their higher education at Balıkesir University within the framework of sustainability. The universe of the study consists of students continuing their higher education at Balıkesir University, and the sample consists of 558 students studying in 2023-2024. Personal information form and Ecological Footprint Calculation Scale were used in the study. The data were analyzed with the SPSS package program. The Ecological Footprint Calculation Scale used in the study consists of 5 dimensions: food, energy, water consumption, transportation and shelter, and waste. In the study results, it was determined that the participants' awareness of the ecological footprint was highest in the energy sub-dimension. In addition, it was determined that female students had more ecological footprint awareness than male students.