Ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki öğretmen öğrenci ilişki düzeyi, öz yeterlik algısı, iyi oluş ve akademik başarıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between teacher-student relationship level, self-efficacy repception, well-being and academic achievement of fifth grade secondary school students in mathematics course
- Tez No: 946930
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki öğretmen öğrenci ilişki düzeyi, öz yeterlik algısı, iyi oluş ve akademik başarıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Araştırma kapsamında incelenen alt problemler; cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi, matematik için kursa gitme, herhangi bir hobiye sahip olma gibi demografik değişkenlerin matematik dersindeki öğretmen öğrenci ilişki düzeyi, matematik öz yeterlik algısı ve öğrenci iyi oluş düzeylerinde anlamlı farklılık oluşturup oluşturmadığıdır. Belirlenen amaçlar doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımları tercih edilmiş; veriler yordayıcı korelasyonel ve nedensel karşılaştırmalı desenler aracılığıyla irdelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Balıkesir ili Altıeylül ilçesindeki devlet ortaokullarında 5. sınıfta öğrenim gören 593 gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada Leon, Medina-Garrido ve Núñez, (2017) tarafından geliştirilen“Öğretim Kalitesi Ölçeği”'nin öğretmen öğrenci ilişkisini ölçen alt boyutu araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanarak uygulanmıştır. Karalı ve Coşanay (2022) tarafından geliştirilen“Matematik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”ile Renshaw, Long ve Cook (2015) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması ve genelleştirilebilirliğine dair analizleri Renshaw ve Arslan (2016) tarafından yapılan“Öğrenci İyi Oluş Ölçeği”uygulanmıştır. Demografik değişkenlerin belirlenmesi amacıyla uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”ile çoktan seçmeli 20 sorudan oluşan“Matematik Akademik Başarı Testi”araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada cinsiyet, matematik için kursa gitme, anne baba eğitim düzeyinden oluşan demografik faktörlerin matematik dersinde öğretmen öğrenci ilişki düzeyinde, öz yeterlik algısı ve ders başarısında farklılık oluşturup oluşturmadığı İlişkisiz Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Matematik dersinde Öğretmen öğrenci ilişkisi, öz yeterlik ve akademik başarı öğrencilerin cinsiyeti ile matematik kursuna gitme durumları açısından anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmen öğrenci ilişkisi ebeveyn eğitimine göre değişiklik göstermemektedir fakat anne ve babası üniversite mezunu olan öğrencilerin matematik öz yeterlikleri ve akademik başarıları daha yüksektir ve bu fark anlamlıdır. Bir diğer bağımsız değişken olan öğrenci iyi oluş düzeyleri cinsiyet açısından farklılık göstermemektedir. Bir hobisi olan öğrencilerin iyi oluş düzeyleri diğer öğrencilere göre daha yüksektir ve bu fark anlamlıdır. Öğrenci iyi oluş düzeyleri hem anne hem baba eğitim durumu üniversite olan öğrencilerin lehine olacak şekilde anlamlı farklılık göstermektedir. Korelasyon analiz sonuçları öğretmen öğrenci ilişkisi, öz yeterlik algısı, iyi oluş ve matematik başarısı arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Ayrıca regresyon analizi sonuçları, öğretmen öğrenci ilişkisi, öz yeterlik algısı ve iyi oluşun matematik başarısını anlamlı yordadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between teacher-student relationship level, self-efficacy perception, well-being and academic achievement of fifth grade secondary school students in mathematics course. The sub-problems examined within the scope of the research are whether demographic variables such as gender, parental education level, attending a course for mathematics, and having any hobby create significant differences in teacher-student relationship level in mathematics course, mathematics self-efficacy perception and student well-being levels. Quantitative research approaches were preferred in line with the determined objectives; data were examined through predictive correlational and causal comparative designs. The sample of the study consists of 593 volunteer students studying in the 5th grade in state secondary schools in Altıeylül district of Balıkesir province. In the study, the sub-dimension of the“Teaching Quality Scale”developed by Leon, Medina-Garrido and Núñez, (2017) measuring teacher-student relationship was adapted to Turkish by the researcher and applied. The“Mathematics Self-Efficacy Perception Scale”developed by Karalı and Coşanay (2022) and the“Student Well-Being Scale”developed by Renshaw, Long, and Cook (2015) and whose adaptation to Turkish and generalizability analyses were conducted by Renshaw and Arslan (2016) were applied. The“Personal Information Form”applied to determine demographic variables and the“Mathematics Academic Achievement Test”consisting of 20 multiple choice questions were developed by the researcher. In the study, whether the demographic factors consisting of gender, attending a course for mathematics, and parental education level make a difference in the level of teacher-student relationship, self-efficacy perception and course achievement in mathematics course was evaluated by means of Unpaired Sample t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA).In mathematics, teacher-student relationship, self-efficacy, and academic achievement do not show significant differences in terms of students' gender and attending a mathematics course. Teacher-student relationship does not change according to parental education, but students whose mothers and fathers are university graduates have higher mathematics self-efficacy and academic achievement, and this difference is significant. Another independent variable, student well-being, does not show any difference in terms of gender. Students who have a hobby have higher well-being levels than other students, and this difference is significant. Student well-being levels show a significant difference in favor of students whose mothers and fathers are university graduates. The correlation analysis results show that there is a moderate positive significant relationship between teacher-student relationship, self-efficacy perception, well-being and mathematics achievement. In addition, the regression analysis results show that teacher-student relationship, self-efficacy and well-being significantly predict mathematics achievement.