Adölesanlarda sosyal jetlag ve internet bağımlılığının yaşam kalitesine etkisi: Makine öğrenmesi yaklaşımıyla analiz
The effect of social jetlag and internet addiction on quality of life in adolescents: An analysis with a machine learning approach
  1. Tez No: 946938
  2. Yazar: EBRU GÜNER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖRDES AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma adölesanlarda sosyal jetlag ve internet bağımlılığının yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel tipte olan bu çalışma Erzurum Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinde karma eğitim veren üç lisede 01.10.2024-25.03.2025 tarihleri arasında 900 birey ile yürütülmüştür. Çalışmanın analizinde R programlama dili 4.1.3, G*Power 3.1 ve SPSS-22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada kullanılan hiyerarşik regresyon modeline göre; Model 1 için istatistiksel tahminler modelin anlamlı ve kullanılabilir olduğunu göstermektedir (F(1,898)= 2263351, p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of social jetlag and internet addiction on quality of life in adolescents. Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted with 900 individuals in three high schools providing mixed education in Erzurum Aziziye, Palandöken and Yakutiye districts between 01.10.2024-25.03.2025. R programming language 4.1.3, G*Power 3.1 and SPSS-22 program were used in the analysis of the study. Results: According to the hierarchical regression model used in the study; statistical estimates for Model 1 show that the model is significant and usable (F(1,898)= 226,351, p=0.001).