Türkiye'de Nasturi sorunu
The Nestorians Revolts in Turkey
  1. Tez No: 94694
  2. Yazar: CİHANGİR İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Batılı tarihçilerin yanlış olarak“Doğu Süryanileri”dediği Nasturiler, uzun yüzyıllar sessiz sedasız yaşamışlarken, özellikle 19. yy.ın ikinci yansı ile 20. yy.ın ilk çeyreğinde Osmanlı Devleti'ne ve Türkiye Cumhuriyeti 'ne karşı ayaklanmışlardır. Bu ayaklanmaların temel nedenleri, iki toplum arasındaki din farkı, bölgenin ekonomik potansiyelinin bulunmaması, sosyal bakımdan geri kalmış aşiretler halinde yaşamaları ve en önemlisi Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya ve Fransa'nın politik çıkarlarına alet olmaları şeklinde açıklanabilir. İlk Nasturi hareketleri Osmanlı Devleti döneminde 1 843 yılında başladı. Olaylar zamanla büyüyerek devam etti. İngilizler, Kürtleri de aldattı. Sanki onlar başka bir milletmiş gibi, Osmanlı Devleti'ne karşı ayaklandırdılar. Böylece, Osmanlı Devleti son yıllarında bir dizi Bedirhan isyanlarıyla uğraşmak zorunda kaldı. Aynı taktiği uygulayan İngilizler, Musul sorunu gündeme geldiğinde önce Nasturileri ayaklandırdı. 1924 yılında ortaya çıkan bu ayaklanma, Türkiye Cumhuriyeti 'nin kararlı bir harekâtı sonuncu yaklaşık on beş gün içinde bastırıldı. İngiltere bundan sonuç alamayınca 1925 yılında Şeyh Sait ayaklanmasını başlattı. Böylece Musul meselesini büyük ölçüde kendi istediği biçimde çözmeyi başardı. Tezde ana hatları çizilen bu olayların mümkün olduğu kadar ayrıntılarına inilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nestorians who are wrongly called“Eastern Assyrians”by the western historians lived peacefully for a long period in the Ottoman Empire. However, in the second half of the 19. Century and in the first quarter of the 20.th Century they rebelled against Ottoman Empire and the Turkish Republic. The main reasons for these rebellions were the difference of religion between Turks and Nestorians, the absence of economic potential, Nestorians' living as tribes that were undeveloped and the most important of all, the U.S.A's, England's, Russia's and France's political benefits on them. The first Nestorian movements started in 1843 during the Ottoman Empire. England provoked Kurds and tried to make them rebel against the Ottoman Empire. As a result a series of Bedirhan revolts were experienced in the Empire. England provoked Nestorians when Musul problem occurred. The rebellion in 1924 was successfully suppressed by the Turkish Republic. When England could not reach her aim England started Şeyh Sait rebellion in 1925, and so she managed to solve Musul problem according to her own benefits. In this thesis the details of the above mentioned events have been clearly defined and explained.