Gliablastom hastalarında yüksek düzeyde eksprese edilen tümör nekroz faktör reseptörü ilişkili protein-1 (TRAP-1) için elektrokimyasal temelli biyo-algılama sisteminin geliştirilmesi
Development of an electrochemical biosensor for the detection of tumor necrosis factor receptor-associated protein 1 (TRAP-1) overexpressed in glioblastoma patients
  1. Tez No: 946973
  2. Yazar: BERFİN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tümör Nekroz Faktörü Reseptörüne Bağlı Protein 1 (TRAP-1), ısı şoku protein ailesine ait mitokondriyal bir şaperondur. TRAP-1, farklı hastalıklarda önemli bir biyobelirteç olarak değerlendirilmektedir. Özellikle bazı kanser türlerinde, TRAP-1'in yüksek seviyelerde bulunmasının, tümör hücrelerinin enerji metabolizmasını dengelemesi ve kemoterapiye karşı direnç geliştirmesiyle bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bu tez kapsamında, TRAP-1 biyobelirtecinin tayinine yönelik özgün immobilizasyon yöntemleri kullanılarak elektrokimyasal biyosensör tasarlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, tasarlanan immünosensör sisteminde çalışma elektrodu olarak hassaslığı, pratik kullanımı ve uygun maliyeti sebebiyle İndiyum Kalay Oksit Kaplı Polietilen Tereftalat (ITO-PET) tabakaları kullanılmıştır. Çalışma elektrodu, ilk olarak elektropolimerizasyon yöntemi kullanılarak Poli-L-Lizin ile kaplanarak modifiye edilmiştir. Geliştirilen immünosensörün tasarımında kullanılan parametrelerin detaylı optimizasyonu yapılmıştır. Tasarlanan biyoalgılama sistemini karakterize etmek için birçok karakterizasyon çalışması yürütülmüştür. Geliştirilen biyosensörün immobilizasyon, kalibrasyon ve karakterizasyon çalışmaları Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) ve Döngüsel Voltametri (CV) yöntemleri ile analiz edilmiştir. Tasarlanan immünosensör ticari insan serumu örneklerinde denenmiştir. Tez kapsamında tasarlanan biyoalgılama sistemi geniş bir tayin aralığını (0,004-20 pg/mL) algılayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tumor Necrosis Factor Receptor-Associated Protein 1 (TRAP-1) is a mitochondrial chaperone belonging to the heat shock protein family. TRAP-1 is considered a significant biomarker in various diseases. Particularly, in certain types of cancer, elevated levels of TRAP-1 have been linked to the regulation of energy metabolism in tumor cells and the development of resistance to chemotherapy. This thesis aims to design an electrochemical biosensor for the determination of the TRAP-1 biomarker using novel immobilization methods. For this purpose, indium tin oxide-coated polyethylene terephthalate (ITO-PET) sheets were employed as the working electrode in the designed immunosensor system due to their sensitivity, practical usability, and cost-effectiveness. The working electrode was first modified by coating it with Poly-L-Lysine through the electropolymerization method. A detailed optimization of the parameters used in the design of the developed immunosensor was conducted. Various characterization studies were performed to assess the designed bio-sensing system. The immobilization, calibration, and characterization processes of the developed biosensor were analyzed using Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Cyclic Voltammetry (CV) methods. The designed immunosensor was tested with commercial human serum samples. The bio-sensing system developed within the scope of this thesis demonstrated a wide detection range (0.004–20 pg/mL).