Malign kemik tümörleri ve metastazlarda proksimal femur rezeksiyon protezi: Klinik sonuçlar ve sağkalımı etkileyen faktörler
Proximal femur resection prosthesis in malignant bone tumors and metastases: Clinical outcomes and factors affecting survival
  1. Tez No: 946984
  2. Yazar: ABDALLAH ABDEL JABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Proksimal femur bölgesinde yerleşmiş malign kemik tümörleri ve kemik metastazlarının tedavisinde uygulanan rezeksiyon protezi, hastaların hem yaşam süresini uzatma hem de ekstremite fonksiyonlarını koruma açısından önemli bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Ancak bu tedaviye rağmen prognoz genellikle kötüdür ve sağkalımı etkileyen klinik, cerrahi ve biyolojik faktörler tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 2009-2024 yılları arasında malign kemik tümörü ya da metastazı nedeniyle proksimal femur rezeksiyon protezi uygulanan hastalarda sağkalımı etkileyen prognostik faktörleri belirlemeyi ve fonksiyonel sonuçlarla ilişkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışmada, histopatolojik olarak malign olarak tanımlanmış proksimal femur yerleşimli kemik tümörü nedeniyle rezeksiyon protezi uygulanmış 82 hastanın verileri değerlendirilmiştir. Dahil edilme kriterleri; ameliyat öncesi ve sonrası klinik, radyolojik ve laboratuvar takibi yapılmış, tanı ve tedavi süreci arşiv belgeleriyle doğrulanabilen ve cerrahi sonrası en az 1 ay yaşamış hastalardı. Demografik veriler (yaş, cinsiyet), başvuru şekli (patolojik kırık, ağrı vb.), tümör tipi (primer/metastatik), metastaz paterni (soliter, oligo, multipl), cerrahi sınır durumu, ASA skoru, cerrahi tekniği, protez tipi (parsiyel/total), rezeksiyon uzunluğu, komplikasyon varlığı, laboratuvar parametreleri (CRP, sedimentasyon, hemogram, NLR, PLR), adjuvan tedavi (kemoterapi/radyoterapi) varlığı ve fonksiyonel skorlar (MSTS) istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubunun %89'u metastatik, %11'i primer kemik tümörüydü. Ortalama yaş 59,26 yıl, ortanca sağkalım süresi ise 276 gündü. Primer tümörlü hastalar, metastatiklere göre anlamlı ölçüde daha uzun sağkalıma sahipti (medyan: 2095 gün vs. 198 gün; p50 mg/L olan hastalarda sağkalım süresi 120 gün iken, bu değerin altında kalanlarda 889 güne ulaşmaktaydı. Sedimentasyon düzeyleri de benzer şekilde yüksek olan hastalarda ölüm riski anlamlı şekilde artmaktaydı. Bu iki inflamasyon belirteci, sistemik inflamasyonun sağkalımı etkileyebileceğini göstermektedir. Komplikasyon gelişen hastalarda (dislokasyon, yüzeyel enfeksiyon, DVT, plevral efüzyon vb.) sağkalım süresi ciddi şekilde azaldı (medyan: 426 gün vs.
Özet (Çeviri)
Objective: Resection prosthesis is a vital limb-salvage surgical option for treating malignant bone tumors and bone metastases located in the proximal femur. It plays a significant role in prolonging patient survival and preserving extremity function. However, prognosis remains generally poor despite surgical intervention, and the clinical, surgical, and biological factors influencing survival are not yet fully understood. This study aims to identify prognostic factors affecting survival and analyze their correlation with functional outcomes in patients who underwent proximal femoral resection prosthesis due to malignant bone tumors or metastases between 2009 and 2024 at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology. Methods: This retrospective observational study evaluated data from 82 patients who underwent resection prosthesis for histopathologically confirmed malignant tumors located in the proximal femur. Inclusion criteria included patients with pre- and postoperative clinical, radiological, and laboratory follow-up; confirmed diagnosis and treatment process via archived documentation; and survival of at least one month postoperatively. Statistical analysis was performed on demographic data (age, sex), presentation type (pathological fracture, pain, etc.), tumor type (primary/metastatic), metastasis pattern (solitary, oligo, multiple), surgical margin status, ASA score, surgical technique, prosthesis type (partial/total), resection length, complications, laboratory parameters (CRP, ESR, hemogram, NLR, PLR), presence of adjuvant therapy (chemotherapy/radiotherapy), and functional scores (MSTS).A statistical significance level of p < 0.05 was accepted. Findings and Results: This single-center study evaluated 82 patients who underwent proximal femur resection prosthesis surgery for malignant bone tumors at Ondokuz Mayıs University. Of the study group, 89% had metastatic and 11% had primary bone tumors. The mean age was 59.26 years, with a median survival time of 276 days. Patients with primary tumors had significantly longer survival than those with metastases (median: 2095 vs. 198 days; p50 mg/L had a survival time of 120 days, while those below this threshold reached 889 days. Similarly, elevated ESR significantly increased mortality risk, indicating that systemic inflammation may impact survival. Patients with complications (e.g., dislocation, superficial infection, DVT, pleural effusion) had markedly shorter survival (median: 426 vs.