Balıkesir'in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında 'Gastronomi turizmi kenti' olabilirliğine ilişkin yerel paydaşların görüşleri
Local stakeholder opinions on Balıkesir's possibility as a 'Gastronomy tourism city' within the scope of UNESCO Creative Cities Network
- Tez No: 946988
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZDEMİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, kısaca UNESCO, 1946 yılında dünyada barışı güçlendirmek, yoksulluğu ortadan kaldırmak ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacıyla eğitim, bilim, kültür, iletişim ve bilgi alanlarında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. 2004 yılında UNESCO, kültürel çeşitliliği güçlendirmek, şehirler ile ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak ve ekonomik, kültürel, sosyal ve çevresel boyutlarda sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağını hayata geçirmiştir. Yaratıcı Şehirler Ağı, tasarım, edebiyat, zanaat ve halk sanatları, müzik, gastronomi, medya sanatları ile sinema ve film gibi yedi ana tema etrafında şekillenmektedir. Bu ağa son olarak mimari temasıda eklenmiştir. Bu ağda toplam iki yüz kırk altı şehir yer alırken, Türkiye'den altı şehir temsil edilmektedir. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olmak, şehirler için ekonomik, kültürel, sosyal, çevresel ve politik boyutlarda önemli avantajlar sunmaktadır. Bu ağın bir parçası olmak, kentin tanıtımına, markalaşmasına ve turizm potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesine önemli katkılar sunmaktadır. Ayrıca, ağdaki diğer şehirlerle iş birliği yapmak ve onların deneyimlerinden faydalanmak için de değerli fırsatlar sağlamaktadır. Yaratıcı Şehirler Ağının Gastronomi temasının amacı, kökleri geçmişe dayanan ve bir bölgeye özgü olan mutfak kültürünü, somut olmayan kültürel miraslar arasında değerlendirerek, bu kültürün doğal yapısını koruma altına almayı amaçlamaktadır. Bu sayede, söz konusu mirasın ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılarak gelecekteki nesillere aktarılması hedeflenir. Böylece, geleneksel yöntemlerle hazırlanan yiyecek ve içeceklerin doğal özelliklerinin muhafaza edilmesi amaçlanmaktadır. Balıkesir, coğrafi konumu ve tarıma uygun verimli toprakları sayesinde tarih boyunca farklı medeniyetlerin yaşamış olmasının sonucunda farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bir yapıya sahip olmuştur. Bu ortak yaşamın sonucunda ortaya çıkan binlerce yıllık kültürel birikim, bölgenin zengin ve çeşitli bir mutfak kültürü geliştirmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmada ana amaç, Balıkesir'in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı çerçevesinde gastronomi turizmi kenti olma potansiyelini değerlendirmektir. Bu amaçla, yerel paydaşların konuya yönelik farkındalık düzeylerini tespit etmek ve bu bağlamdaki görüşlerini analiz etmek hedeflenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmede elde edilen veriler nitel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda Balıkesir'in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında Gastronomi turizmi kenti olabilirliğine ilişkin yerel paydaşların şehrin gastronomik turizmine hazır olduğu ancak yeterli tanıtımlar yapılırsa bunun gerçekleşebileceğini vurgulamışlardır. Yaratıcı Şehirler Ağına gastronomi turizmi şehri olarak katılabilmesi için, koordinasyonun güçlendirilmesi, profesyonel bir ekip çalışmasının sağlanması, etkili tanıtım yöntemlerinin uygulanması ve geleneksel gıda pazarlarının yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu adımların atılmasıyla, kentin gastronomi alanındaki potansiyelinin dünya çapında tanınacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO in short, was established in 1946 to operate in the fields of education, science, culture, communication and information in order to strengthen peace in the world, eliminate poverty and support sustainable development. In 2004, UNESCO launched the UNESCO Creative Cities Network to strengthen cultural diversity, Decouple cooperation between cities and countries, and support sustainable development in economic, cultural, social and environmental dimensions. The Creative Cities Network is formed around seven main themes such as design, literature, craft and folk arts, music, gastronomy, media arts and cinema and film. Finally, the architectural theme has been added to this network. A total of two hundred and forty-six cities are included in this network, while six cities from Turkey are represented. Being included in the UNESCO Creative Cities Network offers significant advantages for cities in economic, cultural, social, environmental and political dimensions. Being a part of this network makes important contributions to the promotion, branding and best evaluation of the tourism potential of the city. It also provides valuable opportunities to cooperate with other cities in the network and benefit from their experiences. The aim of the Gastronomy theme of the Creative Cities Network is to protect the natural structure of this culture by evaluating the culinary culture, which has its roots in the past and is unique to a region, among the intangible cultural Deciencies. In this way, it is aimed to transfer the said heritage to future generations by introducing it at national and international level. Thus, it is aimed to preserve the natural properties of food and beverages prepared by traditional methods. Thanks to its geographical location and fertile lands suitable for agriculture, Balıkesir has had a structure where different ethnic groups live together as a result of the fact that different civilizations have lived throughout history Decently. The thousands of years of cultural accumulation resulting from this common life have played an important role in the development of a rich and diverse culinary culture of the region. The main purpose of this study is to evaluate the potential of Balıkesir to become a gastronomic tourism city within the framework of the UNESCO Creative Cities Network. For this purpose, it is aimed to determine the awareness levels of local stakeholders towards the issue and to analyze their views in this context. Structured interview technique was used as a data collection tool in the research. The data obtained in the interview were analyzed by qualitative analysis method. As a result of the findings obtained, they emphasized that Balıkesir is ready for the gastronomic tourism of the city of local stakeholders regarding the possibility of becoming a Gastronomic tourism city within the UNESCO Creative Cities Network, but this can happen if adequate promotions are made. In order to participate in the Creative Cities Network as a gastronomic tourism city, it is of great importance to strengthen coordination, ensure professional teamwork, implement effective promotion methods and disseminate traditional food Sundays. It is estimated that by taking these steps, the city's potential in the field of gastronomy will be recognized wor.