Kanat yüzeyindeki farklı kavite tiplerinin aerodinamik olarak deneysel incelenmesi
Experimental investigation of different cavity types on the wing surface as aerodynamics
- Tez No: 946987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hava araçlarında aerodinamik iyileştirme, yakıt ve enerji tasarrufunun yanı sıra menzil ve yük kapasitesinin artmasında da önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu nedenle hava taşıtlarının her bölümü için aerodinamik çalışmalar her zaman güncel ve yenilikçi olmalıdır. Aerodinamik kazanımdan faydalanabilmek için akışın kontrol edilebilmesi çok önemlidir. Bu çalışmada temel olarak bir pasif akış kontrol yöntemi olarak kavite uygulamasına yöneliktir. Sabit kanatlı hava aracı olan İHA'larda, son dönemde kullanımı yaygınlaşan yüksek lift katsayısına sahip NACA 4412 kanat profiline kavite uygulaması ile aerodinamik performansı artırmak bu çalışmanın amacıdır. Böylece, İHA'nın menzil mesafesi ile yük kapasitesini artırmak ve enerji/yakıt tasarrufu sağlamak hedeflenmektedir. Çalışma deneysel olarak rüzgâr tünelinde, 4 farklı hızda ve 6 farklı hücum açısında ve 3 farklı kavite tipinde (üçgen, daire ve kare) gerçekleştirilmiştir. Kanat modelleri 3D yazıcı ile üretilmiş, rüzgâr tüneli kuvvet sensörü aparatına bağlanacak şekilde modellenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü minimize edilmiştir. Deneyler esnasında, kuvvet değerleri ve yüzey basıncı ölçülmüştür. Ölçülen değerlerden sürükleme ve lift katsayıları hesaplanmış, kanat modellerinin aerodinamik performansları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar analiz edilerek en iyi kavite tipi ve uygulandığı kanat yüzeyi bölgesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aerodynamic improvement in aircraft makes a significant contribution to fuel and energy savings, as well as increased range and payload capacity. Therefore, aerodynamic studies for every part of aircraft must always be up-to-date and innovative. In order to benefit from aerodynamic gain, it is very important to control the flow. This study is mainly focused on the cavity application as a passive flow control method. The aim of this study is to improve the aerodynamic performance of UAVs, which are fixed wing aircraft, with the cavity application on NACA 4412 profiled wings with high lift coefficient, which have been widely used recently. Thus, it is aimed to increase the range and payload capacity of the UAV and to save energy/fuel. The study will be carried out experimentally in a wind tunnel, at 4 different speeds, 6 different angles of attack and with 3 different cavity types (triangle, circle, square). Wing models will be produced with a 3D printer and modeled to be connected to the wind tunnel force sensor apparatus. Surface roughness will be minimized. During the experiments, force values, surface pressure, vibration and noise measurements will be made. The aerodynamic performance of the wing models will be determined by calculating the drag and lift coefficients from the measured values. The results obtained will be analyzed to determine the best cavity type and the region of the wing surface where it is applied.