II. Mustafa'nın kızı Emine Sultan'ın hayatı (1696-1739)
The daughter of Mustafa the Second: The life of Emine Sultan (1696-1739)
  1. Tez No: 946989
  2. Yazar: NİHAL YILMAZ DEMİRASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, II. Mustafa'nın kızı olarak dünyaya gelen Emine Sultan'ın hayat hikâyesini gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Emine Sultan, yaşadığı dönemde meydana gelen olay ve durumların etkilerini küçük yaşından itibaren hissetmeye başlamıştır. Beş yaşında nişanlanmış, yedi yaşında babasını kaybetmiş ve on iki yaşında da amcası III. Ahmed tarafından evlendirilmiştir. İki eşi idam edilmiştir. Hayatı, böylesi acılarla dolu olan Emine Sultan, nikris hastalığının pençesinde yıllarca acı çekmiş ve nihayet 43 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Çalışma, dönemin siyasi, ekonomik ve sosyal bir panoramasının ortaya konulmasıyla başlamaktadır. Sonraki bölümlerde, Emine Sultan'ın doğumu, ailesi, yaptığı evlilikler ve bu kişilerin de hayat hikâyeleri yer almaktadır. Emine Sultan'ın ilk eşi Çorlulu Ali Paşa, II. Mustafa'ya olan yakınlığı ve III. Ahmed dönemi vezir-i azamlarından olması nedeniyle, kendisinin görevleri ve vakıf eserleri geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Emine Sultan'ın diğer evliklerini gerçekleştirdiği Receb Paşa ve Aydın muhassılı Abdullah Paşa da nispeten daha az önemli kademelerde görev almaları ve haklarında daha az bilgi bulunmasından dolayı, daha sığ bir çerçevede ele alınmıştır. Son bölümde ise Emine Sultan'ın vakıf ve hayratları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada hanedan mensubu bir kadının yaşam öyküsü ele alınırken, siyasi dinamiklere göre yapılan evliliklerin sultan yaşamlarına olan etkilerinin kanıksanmaması gerekliliği sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to depict the life story of Emine Sultan born as the daughter of Mustafa II. Emerging from her young age, Emine Sultan started to feel the impacts of the events and circumstances happening during her life time. She got engaged at the age of five, lost her father at the age of seven and was married off by her uncle Ahmed III. Her second spouse was executed. Emine Sultan whose life is full of such miseries suffered from the podagra illness for years and eventually passed away at the age of 43. The study commences with demonstrating the diplomatic, economic and social perspective of that time. In following chapters, the birth of Emine Sultan, her family, marriages and the life story of those people are concerned. Because of his affinity for Mustafa II and being one of the Grand-Vezirs during the reign of Ahmed III, Ali Pasha of Çorlu, the first spouse of Emine Sultan, his missions and foundation works are discussed in a wide outline. Her other spouses that she married, Receb Pasha and Aydın Muhasıllı Abdullah Pasha are treated in a shallow frame as they were assigned in comparably less significant ranks and there exists less information about them. In the last chapter, Emine Sultan's foundation and charities are assessed. In this work, when approaching the biography of a woman of dynasty, the necessity of not being accustomed to the effects of marriages done with political concerns on the lives of Sultans is questioned.