Başlangıç düzeyi okuyucularının okuma motivasyonunun gelişiminde ekran bağımlılığı ve ailelerin rolü
The role of screen addiction and families in the development of reading motivation in beginning readers
- Tez No: 947029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, başlangıç düzeyi okuyucularının (BDO) okuma motivasyonlarının gelişiminde öğrencilerin ekran bağımlılığı düzeyleri ile ailelerin okuma kültürü oluşturma yeterliliğinin etkisini incelemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırmanın modeli nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde İstanbul'da bulunan bir ilkokulda öğrenim gören 243 başlangıç düzeyi okuyucu (6-7 yaş) ve onların aileleri oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde başlangıç düzeyi okuyucularının okuma motivasyonunu belirlemek üzere Öztürk ve İleri (2011) tarafından geliştirilen“Başlangıç Düzeyi Okuyucuları Okuma Motivasyonu Ölçeği”, öğrencilerin ekran bağımlılıklarını belirlemek için Furuncu (2019) tarafından geliştirilen“Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Ölçeği Ebeveyn Formu”ve ailelerin okuma kültürü oluşturma yeterliliğini belirlemek için Çiğdemir ve Akyol (2020) tarafından geliştirilen“Okuma Kültürü Oluşturmada Aile Yeterliliği Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlendikten sonra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyonu ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the influence of students' screen addiction levels and families' competence in fostering a reading culture on the development of reading motivation among beginning readers (BRs), and to explore the relationships between these variables. The research is designed as a correlational model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 243 beginning-level readers (ages 6–7) and their families, who were enrolled in a primary school in Istanbul during the second semester of the 2024–2025 academic year. In the data collection process, the“Reading Motivation Scale for Beginning Readers”developed by Öztürk and İleri (2011), the“Children's Screen Addiction Scale – Parent Form”developed by Furuncu (2019), and the“Family Competence in Building a Reading Culture Scale”developed by Çiğdemir and Akyol (2020) were used. The data were analyzed using SPSS 24. After confirming the normal distribution, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were applied.