Kırmızı ışık soğurma oranı ölçüm yöntemi ile sebze tohumlarının kalite ayrımının yapılması
Quality discrimination of vegetable seeds using the red light absorption rate measurement method
- Tez No: 947051
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma kırmızı ışık soğurma oranı (KISO) ile 14 adet biber ve domates, 11 adet hıyar, 13 adet patlıcan tohum partisinde tohum çimlenmesi ve tohum gücü (hızlı yaşlandırma sonrası çimlendirme) ile ilişkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Geliştirilen KISO cihazı ile tohum partileri 660 nm dalga boyunda ışığa maruz bırakılmış ve kırmızı ışık absorbsiyon değerleri mikrosaniye (µs) cinsinden ölçülmüştür. Tohum çimlenmesi ISTA (2022) kurallarına göre yapılmıştır. KISO değerleri biberde 545 ile 575 µs, domateste 600 ile 850 µs , hıyarda 392 ile 447, patlıcanda ise 605 ile 645 arasında değişmiştir. Yaşlandırma testi öncesi, toplam ve normal çimlenme değerleri sırasıyla biberde %62-100 ve %55-95, domateste %56-97 ve %39-97, hıyarda %88-100 ve %88-99, patlıcanda ise %92-100 ve %83-98 olarak saptanmıştır. Ortalama çimlenme zamanı biberde 2.6 ile 5.1 gün, domateste 3 ile 7.4 gün, hıyarda 2.5 ile 3 gün patlıcanda ise 3.5 ile 6 gün arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between red light absorption rate (RLAR) and seed germination and vigour (germination after accelerated aging) in 14 pepper and tomato, 11 cucumber, and 13 eggplant seed lots. Using the developed RLAR device, seeds were exposed to light at a wavelength of 660 nm, and red light absorption values were measured in microseconds (µs). Germination tests were performed according to ISTA (2022) rules. RLAR values ranged from 545–575 µs in pepper, 600–850 µs in tomato, 392–447 µs in cucumber, and 605–645 µs in eggplant. Pre-aging total and normal germination rates were 62–100% and 55–95% in pepper, 56–97% and 39–97% in tomato, 88–100% and 88–99% in cucumber, and 92–100% and 83–98% in eggplant, respectively. Mean germination time ranged between 2.6–5.1 days in pepper, 3–7.4 days in tomato, 2.5–3 days in cucumber, and 3.5–6 days in eggplant.