ANA testi yapılan hastalarda anti-DFS 70 antikorlarının prevalansı ve otoimmün antikor profilinin araştırılması
Investigation of the prevalence of anti-DFS 70 antibodies and autoimmune antibody profile in patients undergoing ANA testing
  1. Tez No: 947052
  2. Yazar: SEVİNÇ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL HOŞBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ANA Testi Yapılan Hastalarda Anti-DFS 70 Antikorlarının Prevalansı ve Otoimmün Antikor Profilinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmada anti nükleer antikor (ANA) ilişkili romatolojik hastalıkların (ANA-associated rheumatic diseases, AARD) tanısını dışlamada kullanılan anti- DFS70 antikorlarının görülme sıklığını, ANA patern uyumunu, eşlik eden diğer otoantikorları ve anti-DFS70 pozitif hastaların özelliklerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2782 farklı hastanın 2022 ve 2023 yıllarına ait HEp-20- 10/Karaciğer hücre slaytları ile çalışılan ANA İİF (1:100 dilüsyon) mikroskopisi ve karşılaştırmalı subserolojik immünoblot test sonuçlarının analizini ve ayrıca hastalara ait demografik/klinik özelliklerin retrospektif incelemesini içermektedir. Bulgular: Çalışma grubu yaş ortalaması 51,724±16,078 (yaş aralığı 18-97) olan 2173 (%78,1) kadın ve 609 (%21,9) erkekten oluşmaktadır. Tümü ANA İİF pozitif olan 2782 hastanın 540'ında (%19,4) anti-DFS70 otoantikorları (immünoblot) pozitifti.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Prevalence of Anti-DFS 70 Antibodies and Autoimmune Antibody Profile in Patients Undergoing ANA Testing Objective: This study aimed to investigate the prevalence of anti-DFS70 antibodies used to exclude the diagnosis of anti-nuclear antibody (ANA)-associated rheumatic disease (AARD), ANA pattern compatibility, other concomitant autoantibodies and characteristics of positive patients. Material and Method: The study includes the analysis of ANA IIF (1:100 dilution) microscopy and comparative subserological immunoblot test results of 2782 different patients with HEp-20-10/liver cell slides in 2022 and 2023, as well as retrospective analysis of demographic/clinical characteristics of the patients. Results: The study group consisted of 2173 (78.1%) women and 609 (21.9%) men with a mean age of 51.724±16.078 (age range 18-97). Anti-DFS70 autoantibodies (immunoblot) were positive in 540 (19.4%) of 2782 patients, all of whom were ANA IIF positive.