Baskı açılarının geçici kuron reçinesinin renk stabilitesi, çözünürlük ve sıvı emilimi özelliklerine etkisi
The effect of printing angles on the color stability, solubility and water sorption properties of provisional crown
  1. Tez No: 947078
  2. Yazar: SİBEL ÇELİK TOFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR BİLMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Güncel diş hekimliği uygulamalarında, teknolojideki ilerlemeler ve estetik beklentilerdeki artış doğrultusunda geçici sabit restorasyonların üretiminde modern üretim teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemler arasında yer alan eklemeli üretim teknolojisi, eksiltici yöntemlere alternatif olarak materyal israfını azaltmak amacıyla geliştirilmiş olup, dental alanda kullanım sıklığı giderek artmaktadır. Çalışmamızda eklemeli üretim teknolojilerinden olan stereolitografi (SLA) yöntemi kullanılarak 0°, 45° ve 90° olmak üzere üç farklı baskı açısında disk şekilli geçici kuron materyalleri elde edilmiştir. Bu materyallerin sıvı emilimi, sıvı içerisinde çözünürlüğü ve farklı solüsyonlar içerisinde bekletildiklerinde zamanla oluşabilecek renk değişimleri incelenmiştir. Renklendirici solüsyon olarak kola, kırmızı şarap, portakal suyu ve kahve kullanılırken, kontrol grubu olarak distile su kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V23, Jamovi ve R programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılıma uymayan değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile incelenmiştir. Nicel değişkenlerin gösterimi ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum-maksimum) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In contemporary dental practices, modern manufacturing techniques have been increasingly employed in the production of provisional fixed restorations in line with technological advancements and rising aesthetic expectations. Among these methods, additive manufacturing technology has been developed as an alternative to subtractive techniques to reduce material waste, and its use in the dental field is becoming increasingly widespread. In our study, disc-shaped provisional crown materials were fabricated using the stereolithography (SLA) method, a type of additive manufacturing technology, at three different printing angles: 0°, 45°, and 90°. The water sorption, solubility, and potential color changes over time when immersed in various solutions were investigated. Cola, red wine, orange juice, and coffee were used as staining solutions, while distilled water served as the control group. Data were analyzed using IBM SPSS V23, Jamovi, and R software. The Shapiro-Wilk test was employed to assess the normality of distribution. The Kruskal-Wallis H test was used for comparisons of non-normally distributed variables among three or more groups, and Dunn's test was applied for post-hoc multiple comparisons. Quantitative variables were presented as mean ± standard deviation and median (minimum–maximum).