Baskı açılarının daimi kuron reçinesinin renk stabilitesi, çözünürlük ve sıvı emilimi özelliklerine etkisi
Evaluation of the effect of printing orientations onwater sorption, solubility, and color stability of a 3D-printedpermanent crown material
  1. Tez No: 947077
  2. Yazar: ALPER KAYALAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR BİLMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 3B yazıcı teknolojisi ile üretilmiş daimi kuron materyalinde farklı baskı açıları (0°, 45°, 90°) kullanılarak hazırlanan örneklerin sıvı emilimi, çözünürlük ve renk stabilitesi özelliklerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, SLA teknolojisine sahip 3B yazıcı (Formlabs, Sommerville, MA, USA) kullanılarak Formlabs Permanent CB Resin materyalinden toplam 150 adet disk formunda numune üretilmiştir (n=50/grup). Numuneler, üç farklı baskı açısında (0°, 45°, 90°) basılmış ve 10×10×1 mm boyutlarında olacak şekilde hazırlanmıştır. Sıvı emilimi ve çözünürlük testleri, ISO 4049 standardı referans alınarak gerçekleştirilmiştir. Her bir numune, desikatörde son kuruluk seviyesine ulaşana dek bekletilmiş ve bu durumda elde edilen kütle değerleri m₁ olarak kaydedilmiştir. Tüm tartımlar, 0.1 mg hassasiyetindeki analitik terazi (AUW-220D, Shimadzu, Japonya) ile yapılmıştır. Ardışık iki gün boyunca yapılan tartımlarda 0.1 mg'dan az fark gözlenen numuneler, nihai kuru kabul edilmiştir. Kuruyan numuneler distile suya daldırılarak 37 °C sıcaklıkta 7 gün boyunca etüvde bekletilmiştir. Süre sonunda numuneler yüzeysel olarak kurulanarak yeniden tartılmış ve bu değerler m₂ olarak kaydedilmiştir. Daha sonra tekrar desikatöre alınarak ikinci kuruma süreçleri tamamlanmış, son kütleleri m₃ olarak ölçülmüştür. Sıvı emilimi (Wsp) ve çözünürlük (Wsl) değerleri hesaplanmış ve sonuçlar µg/mm³ cinsinden değerlendirilmiştir. Renk stabilitesini değerlendirmek amacıyla, numuneler beş farklı solüsyona (distile su, kola, kırmızı şarap, portakal suyu, kahve) daldırılmış ve 1., 3., 6. ve 12. günlerde spektrofotometre (Vita EasyShade V) ile renk ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Renk değişimi CIEDE2000 (ΔE00) formülü ile hesaplanmış, istatistiksel analizler IBM SPSS V23 ve Jamovi 2.3.28 programları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The aim of this study was to evaluate the water sorption, solubility, and color stability properties of a 3B-printed permanent crown material manufactured at different printing orientations (0°, 45°, and 90°). Materials and Methods: In this study, a total of 150 disc-shaped specimens (n=50 per group) were produced using Permanent CB Resin (Formlabs, Sommerville, MA, USA) with a FormLabs SLA 3D printer. The specimens were printed at three different angles (0°, 45°, and 90°) and prepared with dimensions of 10×10×1 mm. Water sorption and solubility tests were performed according to ISO 4049 standards. Each specimen was stored in a desiccator until reaching constant mass, recorded as m₁. All measurements were performed with an analytical balance (AUW-220D, Shimadzu, Japan) with 0.1 mg precision. Specimens with less than 0.1 mg variation in two consecutive weighings were considered fully dried. The dried specimens were immersed in distilled water and incubated at 37 °C for 7 days. After this period, the specimens were gently blotted and weighed again to obtain m₂. Subsequently, they were re-dried in a desiccator and their final mass (m₃) was recorded. Water sorption (Wsp) and solubility (Wsl) values were calculated and expressed in µg/mm³. To evaluate color stability, the specimens were immersed in five different solutions (distilled water, cola, red wine, orange juice, and coffee), and color measurements were performed on days 1, 3, 6, and 12 using a spectrophotometer (Vita EasyShade V). Color differences were calculated using the CIEDE2000 (ΔE00) formula. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS V23 and Jamovi 2.3.28 software.