GNSS Ağ-RTK sisteminde referans istasyonları geometrisinin ve gezen alıcıya olan uzaklığın önemi
The importance of reference stations geometry and distance to rover in GNSS Network-RTK system
  1. Tez No: 947100
  2. Yazar: ŞEYMA GÖKÇE ÇELİK KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uydularla Global Konum Belirleme Sistemleri (GNSS) hızlı, ekonomik ve güvenilir konum hizmeti sunmasıyla günlük yaşantımızda yerini almıştır. GNSS ile konum belirleme yöntemlerinden birisi olan Ağ-RTK tekniği sayesinde gerçek zamanlı, yüksek kalitede, etkin ve performansı yüksek sonuçlar elde edilebilmektedir. Klasik-RTK tekniğinin getirmiş olduğu mesafeye bağlı hatalar, Ağ-RTK tekniği ile büyük oranda ortadan kalkmış olup Ağ-RTK tekniğinde, gezen (rover) alıcıların 3 boyutlu gerçek zamanlı koordinatlarının 2-6 cm doğruluğunda belirlenmesi artık günümüzde standart bir uygulama haline gelmiştir. Bu doğruluklara ise TUSAGA-Aktif (Türkiye) ağı örneğinde gezen alıcının yaklaşık 40-80 km etrafındaki Ağ-RTK referans istasyonlarından elde edilen atmosferik parametreler gezen alıcı noktasına enterpole edilerek ulaşılmaktadır. Sonuç olarak hesaplanan gezici koordinatların standart sapmaları büyük oranda Ağ-RTK referans istasyonlarının geometrisi ve gezen alıcı ile referans istasyonları arasındaki uzaklığa bağlıdır. Dolayısıyla referans istasyonunun örneğin 10 km yakınındaki bir gezen alıcı koordinatının doğruluğu ile referans istasyonuna örneğin 150 km uzaklıktaki bir gezen alıcı koordinatının doğruluğu bu parametrelere bağlı olarak farklı olacaktır. İşte bu uzaklığa bağlı doğrulukların belirlenebilmesi için bazı ölçütlere gereksinim bulunmaktadır. Bu bağlamda birimsiz bir büyüklük olan IDOP (Interpolative Dilution Of Precision) kavramının kullanılabileceği değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, Ağ-RTK ölçülerinde gezen alıcı (Rover) koordinatlarının doğruluğu onu çevreleyen (gezen alıcı koordinatlarının hesaplanmasında kullanılan) referans istasyonlarının geometrisine bağlı olarak da değişmektedir. IDOP kavramı ABD'de OPUS-RS ağ-RTK yazılımında kullanılmakta olup, Türkiye'de ise referans istasyonları geometrisi ve IDOP konularında yeterli çalışma olmadığı değerlendirilmektedir. Yukarıda kısaca ifade edilen nedenlerle bu tez çalışmasında gerek referans istasyonları geometrisinin gerekse IDOP kavramının gezen alıcı koordinatlarının gerçek zamanlı olarak belirlenmesindeki etkisi TUSAGA-Aktif aracılığıyla araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Global Navigation Satellite Systems (GNSS) have taken their place in our daily lives by providing fast, economical and reliable positioning services. Network RTK, which is one of the GNSS positioning methods, provides real-time, high quality, efficient and powerful results. The distance dependent errors introduced by the classical RTK technique have been largely eliminated with the Network-RTK technique, and the determination of the 3D real-time coordinates of the rover receivers with an accuracy of 2-6 cm in the Network-RTK technique has become a standard practice today. These accuracies are achieved by interpolating the atmospheric parameters obtained from the Network RTK reference stations located approximately 40–80 km around the rover receiver point, as in the example of the TUSAGA-Aktif (Türkiye) network. As a result, the standard deviations of the calculated rover coordinates are highly dependent on the geometry of the Network-RTK reference stations and the distance between the rover receiver and the reference stations. Therefore, the accuracy of a rover coordinate within, for example, 10 km from the reference station will be different from the accuracy of a rover coordinate within, for example, 150 km from the reference station, depending on these parameters. In order to determine these distance dependent accuracies, some criteria are needed. The concept of IDOP (Interpolative Dilution Of Precision) as a unitless quantity can be used. On the other hand, the accuracy of the rover coordinates in network RTK measurements also depends on the geometry of the surrounding reference stations (used to calculate the rover coordinates). The IDOP concept is used in the OPUS-RS network-RTK software in the USA, and it is evaluated that there is not enough work on reference station geometry and IDOP concept in Türkiye. For the above mentioned reasons, this thesis will investigate the effect of both the geometry of the reference stations and the IDOP concept on the real-time determination of the rover receiver coordinates via TUSAGA-Aktif.