Hidrografik ölçmeler için uydu tabanlı konum belirleme tekniklerinin doğruluğunun araştırılması
Investigation of the accuracy of satellite based positioning techniques for hydrographic surveys
  1. Tez No: 958907
  2. Yazar: HALE HÜMEYRA AKGÜL BARDAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, hidrografik ölçmelerde kullanılan uydu tabanlı GNSS konum belirleme tekniklerinin (RTK, PPP ve PPK) doğruluk performanslarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Zonguldak ili sahil şeridinde gerçekleştirilen saha uygulamasında iki adet çift frekanslı GNSS alıcısı kullanılarak 2 saat 37 dakika boyunca eşzamanlı veri toplanmıştır. Alıcılardan biri, TUSAGA-Aktif (CORS-TR) ağından düzeltme verileri alarak Ağ-RTK tekniğiyle gerçek zamanlı konum belirlemiş; diğer alıcı ham GNSS gözlem verilerini kaydetmiştir. Ham veriler RINEX formatına dönüştürülerek, PPP yöntemi için NRCan CSRS-PPP çevrimiçi servisi ve Wuhan Üniversitesi tarafından geliştirilen açık kaynaklı PRIDE PPP-AR yazılımı ile işlenmiştir. PPK yöntemi ise yaklaşık 27 km uzaklıktaki ZONG referans istasyonu kullanılarak Grafnav yazılımıyla değerlendirilmiştir. RTK ve PPK çözümleri, ITRF96 datumundan PPP çözümlerinin referans aldığı ITRF2020 sistemine dönüştürülmüştür. Yöntemlerin doğruluk analizi, kuzey, doğu ve yükseklik bileşenlerindeki farklar üzerinden yapılmış; karesel ortalama hata (RMS), standart sapma, ortalama fark, maksimum ve minimum değerler xvi hesaplanmıştır. Ayrıca alıcılar arasındaki 27 cm'lik yatay offset mesafe referans alınarak RTK'nin mutlak doğruluğu, PPP ve PPK ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, PPP yöntemlerinin yatay bileşenlerde“Ayrıcalıklı”sınıf doğruluğu (RMS ~0.07 m) ile IHO S-44 standartlarına tam uyum sağladığını ortaya koymaktadır. Grafnav PPK, yatayda 1.00 m RMS ile IHO“özel derece”sınıfına uygun bulunmuştur. RTK, yatayda“Ayrıcalıklı”sınıfa uyum sağlamıştır. RTK ve PPK karşılaştırmaları yaklaşık 0.32 m RMS ile IHO“Özel”sınıfa denk gelmektedir. RTK'nin uzun baz mesafelerinde (>20 km) ve iletişim kesintilerinde doğruluğunun olumsuz etkilendiği, PPP'nin referanssız cm seviyesinde doğruluk sunduğu, PPK'nın ise post-processing stabilitesiyle avantaj sağladığı gözlemlenmiştir. Yöntemlerin seçimi, doğruluk düzeyi kadar operasyonel gereksinimler, saha koşulları ve altyapı olanaklarının dikkate alınmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively evaluate the accuracy performance of satellite based GNSS positioning techniques (RTK, PPP, and PPK) used in hydrographic surveys. Fieldwork was conducted along the coastline of Zonguldak province, where two dual-frequency GNSS receivers collected synchronous data for 2 hours and 37 minutes. One receiver performed real-time positioning using the Network RTK technique with correction data from the TUSAGA-Aktif (CORS-TR) network, while the other recorded raw GNSS observations. The raw data were converted to RINEX format and processed for PPP using the NRCan CSRS-PPP online service and the open-source PRIDE PPP-AR software developed by Wuhan University. The PPK method was evaluated using Grafnav software with the ZONG reference station, located approximately 27 km away. RTK and PPK solutions were transformed from the ITRF96 datum to the ITRF2020 system used by PPP solutions. Accuracy analysis was conducted based on differences in north, east, and height components, calculating root mean square (RMS) error, standard deviation, mean difference, and maximum and minimum values. Additionally, the absolute accuracy of RTK was compared with PPP and PPK, using a 27 cm horizontal offset between the receivers as a reference. The findings indicate that PPP methods achieve“Special”class accuracy (RMS ~0.07 m) in both horizontal and vertical components, fully complying with IHO S-44 standards. Grafnav PPK demonstrated horizontal RMS of 1.00 m, meeting the IHO“Special Order”class. RTK achieved compliance with the“Special”class in the horizontal component. Comparisons between RTK and PPK showed an RMS of approximately 0.32 m, corresponding to the IHO“Special”class. It was observed that RTK accuracy is adversely affected by long baseline distances (>20 km) and communication interruptions, while PPP offers reference-free centimeter-level accuracy, and PPK provides advantages through post-processing stability. The selection of these methods requires consideration of operational requirements, field conditions, and infrastructure availability in addition to accuracy levels..