Üç farklı zemin grubu için ankrajlı fore kazık iksa sistemlerinin statik dinamik analizi ve yerinde inklinometre ölçüm sonuçlarıyla kıyaslanması
Static and dynamic analysis of anchored pile wall retaining systems for three different soil groups and comparison with ın-situ ınclinometer measurement results
  1. Tez No: 947111
  2. Yazar: BURAK TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ülkemizin Ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü, çok hızlı biçimde artan nüfus yoğunluğu ve şehirleşme sonucunda meydana gelen depo, sığınak, otopark vb. ihtiyaçları karşılamak için daha fazla gömülü bodrum kat yapımı artmıştır. Temellerin daha derine gömülmesiyle birlikte şantiye aşamasında derin kazılar sonucu zeminin kendi stabilitesini koruyamaması yani iksa problemlerini karşımıza getirmiştir. İksa sorunlarının önüne geçebilmek için kazı yapılacak parselde mutlaka geçici veya kalıcı kazı destek yapısı önlemleri alınmalıdır. Bu çalışmada derin kazı yapılan üç farklı zemin grubu için kalıcı kazı destek yapısı olan ankrajlı fore kazıkların tasarımı, farklı zemin gruplarına göre ankrajlı fore kazıkların statik ve dinamik analizlerinin kıyaslanması ve aynı zamanda sonlu elamanlar yöntemi kullanılarak hesaplanan deplasmanların yerinde inklinometre kullanılarak ölçülen deplasman değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Farklı lokasyonlarda bulunan 3 farklı zemin grubuna ait derin kazılar için iksa tasarımları yapılmıştır. Bu çalışmada yer alan;1.Grup zemin: yumuşak orta katı, katı kil birimlerini, 2.Grup zemin: katı, çok katı kil birimlerini ve 3.Grup zemin: sıkı, çok sıkı çakıl zemin birimlerini ifade etmektedir. Bu çalışmada yer alan Spor salonu derin temel kazısı projesi yumuşak, orta katı, katı kıvamlı kil birimlerinden oluştuğundan dolayı birinci grup zemine, konut derin temel kazısı projesi katı çok katı kıvamlı kil birimlerinden oluştuğundan dolayı ikinci grup zemine, meydan derin temel kazısı projesi ise sıkı, çok sıkı yapılı çakıl birimlerinden oluştuğundan dolayı üçüncü grup zemine dahil olmaktadır. Bu üç zemin grubu için Kazı Destek Yapıları Tasarım Ve Uygulama Esasları Yönetmeliği baz alınarak sınır göçme durumu ve hizmet görebilirlik sınır durumu analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre aynı miktardaki kazıda, yumuşak, orta katı, katı kıvamlı kil zemin birimlerinden oluşan Spor salonu projesinde iki ankraj kademesi daha fazla yapılmasına rağmen kazıklarda hesaplanan deplasman değerinin, sıkı, çok sıkı yapılı çakıl birimlerinden oluşan Meydan projesindeki kazıklarda hesaplanan deplasman değerinin daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The construction sector, which is the locomotive of our country's economy, has increased the construction of more embedded basement floors in order to meet the needs arising from rapidly increasing population density and urbanization, such as warehouses, shelters, parking lots, etc. With the foundations being embedded deeper, the inability of the ground to maintain its own stability due to deep excavations during the construction phase has led to shoring problems. In order to prevent shoring problems, temporary or permanent excavation support structures must be implemented in the parcel where the excavation will be carried out. In this study, it is aimed to design Anchored bored piles, which are permanent excavation support structures, for three different soil groups where deep excavation is carried out, to compare the static and dynamic analyses of Anchored bored piles according to different soil groups, and also to compare the displacements calculated using the finite element method with the displacement values measured on site using inclinometers. Shoring designs were made for deep excavations belonging to three different soil groups located in different locations. In this study: Group 1 soil refers to soft, stiff, and hard clay units; Group 2 soil refers to hard and very hard clay units; and Group 3 soil refers to dense and very dense gravel soil units. Since the sports hall deep foundation excavation project in this study consists of soft, stiff, and hard clay units, it is included in the first group soil; the residential deep foundation excavation project consists of hard and very hard clay units, thus falls into the second group soil; and the square deep foundation excavation project consists of dense and very dense gravel units, and therefore is included in the third group soil. For these three soil groups, analyses were carried out based on the Regulation on Design and Application Principles of Excavation Support Structures, considering both the ultimate limit state and the serviceability limit state. According to the analysis results, even though two additional anchor stages were constructed in the sports hall project, which is on soft, stiff, and hard clay soil units, the displacement value calculated in the piles was found to be higher than the displacement value calculated in the piles of the square project, which is on dense and very dense gravel soil units.