Evaluation of compatibility of different attachment types used in orthodontic clear aligners with electron microscopy
Ortodontik şeffaf plaklarda kullanılan farklı ataçman tiplerinin uyumunun elektron mikroskobu ile değerlendirilmesi
- Tez No: 947110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak farklı ortodontik şeffaf plak materyalleri ve ataşman tasarımları arasındaki uyumluluk değerlendirilmiştir. Araştırma, uyum sorunlarını en aza indirerek diş hareketlerini optimize etmek için ataşmanlar ve plaklar arasındaki boşluk mesafelerini ölçmeyi amaçlamıştır. 56 örnek dört gruba ayrılmıştır: Duran+ plaklarla dikdörtgen ataşmanlar, Zendura FLX plaklarla dikdörtgen ataşmanlar, Duran+ plaklarla optimize ataşmanlar ve Zendura FLX plaklarla optimize ataşmanlar. Ataşmanlar sığır kesici dişlerine yapıştırılmış, plaklar bunların üzerine ısıyla şekillendirilmiş ve kesit örnekleri 250x büyütmede SEM kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçümler dikdörtgen ataşmanlar için yedi noktadan ve optimize ataşmanlar için beş noktadan alınmıştır. Sonuçlar, 14,75±1,41μm ile 91,07±3,11μm arasında değişen boşluklarla test edilen hiçbir kombinasyonla mükemmel adaptasyonun elde edilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the compatibility between different orthodontic clear aligner materials and attachment designs using Scanning Electron Microscopy (SEM). The research aimed to measure gap distances between attachments and aligners to optimize tooth movements by minimizing compatibility problems. Fifty-six samples were divided into four groups: rectangular attachments with Duran+ aligners, rectangular attachments with Zendura FLX aligners, optimized attachments with Duran+ aligners, and optimized attachments with Zendura FLX aligners. Attachments were bonded to bovine incisors, aligners were thermoformed over them, and cross-sectional samples were analyzed using SEM at 250x magnification. Measurements were taken at seven points for rectangular attachments and five points for optimized attachments. Results showed that perfect adaptation was not achieved with any combination tested, with gaps ranging from 14.75±1.41μm to 91.07±3.11μm.