Perovskit güneş hücrelerine yönelik yeni nikel ftalosiyanin türevi katkı malzemelerinin geliştirilmesi
Development of new nickel phthalocyanine derivative additives for perovskite solar cells
- Tez No: 947112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde hızla artan nüfus ve buna bağlı olarak yükselen enerji talebi, sürdürülebilir ve çevre dostu enerji çözümlerine duyulan ihtiyacı daha da belirgin hale getirmiştir. Fosil yakıtların sınırlı rezervlere sahip olması ve kullanımının ciddi çevresel problemlere, özellikle de sera gazı emisyonlarına ve iklim değişikliğine neden olması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, güneş enerjisi, tükenmeyen yapısı ve çevreye olan olumsuz etkisinin oldukça düşük olması nedeniyle en umut verici alternatif enerji kaynaklarından biri olarak öne çıkmaktadır. Güneş enerjisinin doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülmesinde kullanılan fotovoltaik (PV) teknolojiler, özellikle son yıllarda önemli gelişmeler göstermektedir. Bu teknolojiler arasında, perovskit güneş hücreleri (PSC'ler), yüksek enerji dönüşüm verimleri, düşük üretim maliyetleri ve esnek üretim süreçleri sayesinde dikkat çeken bir araştırma alanı haline gelmiştir. Perovskit güneş hücreleri, ışığı soğurma kapasitesi yüksek olan perovskit yapılarının aktif katman olarak kullanıldığı çok katmanlı PV sistemlerdir. Ancak bu hücrelerin nem, oksijen, ısı ve ışık gibi dış etkenlere karşı gösterdiği düşük kararlılık, ticari uygulamalar açısından önemli bir engel oluşturmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla çeşitli katkı malzemeleri ve yeni nesil iletim katmanları üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında, alkil zincir gruplarına sahip nikel ftalosiyanin (NiPc) türevleri sentezlenmiş ve bu moleküller, PSC'lerinde boşluk taşıyıcı katmanında (HTL) katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Sentezlenen NiPc türevleri, FT-IR, MALDI-TOF-MS ve UV-Vis spektroskopisi gibi ileri karakterizasyon yöntemleri kullanılarak detaylı biçimde analiz edilmiştir. Fotovoltaik performans deneylerinde ise, ticari bir HTL malzemesi olan spiro-OMeTAD'a katkı olarak eklenen ftalosiyanin türevlerinin, hücrelerin enerji dönüşüm verimliliğini anlamlı şekilde artırdığı gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, katkı maddesi olarak kullanılan Pc türevleri, cihaz verimliliğini yaklaşık %19'dan %20'ye yükseltmiş ve aynı zamanda hücre kararlılığında da iyileşmeler sağlanmıştır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında elde edilen veriler, ftalosiyanin türevlerinin PSC sistemlerinde HTL'ye katkı maddesi olarak entegre edilmesinin hem verimlilik hem de kararlılık açısından olumlu etkiler yarattığını ortaya koymakta; dolayısıyla bu yaklaşımın, perovskit tabanlı fotovoltaik teknolojilerin ticari uygulanabilirliği yönünde önemli bir katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid increase in global population and the corresponding rise in energy demand have significantly heightened the need for sustainable and environmentally friendly energy solutions. Fossil fuels, with their limited reserves and detrimental environmental impact, particularly in terms of greenhouse gas emissions and climate change, have necessitated a transition toward renewable energy sources. In this manner, solar energy stands out as one of the most promising alternatives due to its inexhaustible nature and minimal ecological footprint. Photovoltaic (PV) technologies, which directly convert sunlight into electricity, have seen significant advancements in recent years. Within this domain, perovskite solar cells (PSCs) have emerged as a compelling area of research owing to their high-power conversion efficiencies, low production costs, and flexibility in fabrication processes. PSCs are multi-layered photovoltaic devices in which the active light-absorbing layer is composed of perovskite materials with excellent optical and electronic properties. However, one of the major limitations hindering the commercialization of PSCs is their poor stability when exposed to environmental factors such as moisture, oxygen, heat, and light. To address this challenge, intensive research is being conducted on alternative additives and novel hole transport layer (HTL) materials. In this thesis study, nickel phthalocyanine (NiPc) derivatives functionalized with alkyl side chains were synthesized and employed as dopant additives in the HTL of PSC devices. The synthesized NiPc derivatives were thoroughly characterized using advanced techniques, including FT-IR, MALDI-TOF-MS, and UV-Vis spectroscopy. In the photovoltaic performance tests, the incorporation of these phthalocyanine derivatives into the commercially used hole transport material spiro-OMeTAD led to a notable improvement in the overall device efficiency. Specifically, the power conversion efficiency (PCE) increased from approximately 19% to 20%, accompanied by enhanced device stability. These findings suggest that integrating phthalocyanine derivatives as additive dopants within the HTL of PSCs constitutes an effective strategy for improving both efficiency and stability. Thus, this approach holds considerable potential for advancing the commercial viability of perovskite-based photovoltaic technologies.