CBDP ve CEAP moleküler markırlar kullanılarak nerium oleander l.'nin genetik çeşitliliği ve tanımlanması
Genetic diversity and identification of nerium oleander l. using CBDP and CEAP molecular markers
  1. Tez No: 947113
  2. Yazar: BASHILI MUHYUDDIN KAMWENDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nerium oleander, Türkiye'de süs ve tıbbi amaçlarla değerlendirilen önemli bitkilerden biridir. Antioksidan ve anti-nematosidal özelliklerin kaynağıdır. İncelenen literatüre göre, Türkiye'de bitkinin genetik çeşitliliğini araştıran herhangi bir çalışma henüz yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Nerium oleander'in genetik çeşitliliğini ve popülasyon yapısını değerlendirmektir. Bu çalışmada, Türkiye'nin 3 bölgesinden (Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz ve Ege) toplanan 101 Nerium oleander örneğinin genetik çeşitliliğini değerlendirmek için CAAT box derived polymorphism (CBDP) ve Cis element amplified polymorphism (CEAP) moleküler markırlarının 10 primeri kullanılmaktadır. CBDP ve CEAP primerleri sırasıyla primer başına ortalama 11 ve 10 bant ile 89 (%80,91) ve 83 (%80,59) polimorfik bant üretmiştir. Ortalama PIC, CBDP'de (0.35) CEAP'den (0.30) daha yüksekti. Polimorfizm, beklenen heterozigotluk, efektif multipleks oranı, ayırıcı güç, çözme gücü parametreleri daha yüksek olan N. oleander genotiplerinin ayrımında CBDP'nin CEAP'a göre daha etkili olduğu görülmüştür. Komşu birleştirme (Neighbor joining) dendrogramına dayalı grafik elde edildiğinde, genotiplerin kısmen lokasyona göre kümelendiği ve ayrıca antropojenik ile doğal ortama göre kümelendiği ortaya çıkmıştır. Bayesian Structure analizine dayalı popülasyon yapısı analizi, genotipleri iki alt popülasyona ayırmıştır, SP1 esas olarak doğal N. oleander ve SP2 antropojenik N. oleander genotiplerinden oluşmaktadır. Bu sonuçlar, temel bileşen analizi (PCA) ve dendrogram ile doğrulanmıştır. Bu çalışma, CBDP ve CEAP'ın N. oleander genotiplerini ayırt etmede etkili olduğunu ve N. oleander'ın Türkiye'de yüksek genetik çeşitliliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Genetik çeşitlilik doğal N. oleander genotiplerinde antropojenik genotiplerden daha yüksekti. Bu çalışma, gelecekteki koruma çabaları, haritalama ve ıslah amacıyla farklı karakterlerle ilişkili genlerin tanımlanması için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nerium oleander is one of the significant plants in Türkiye, valued for ornamental and medicinal purposes. It is a source of antioxidants and anti-nematocidal properties. According to the reviewed literature, no study has been done yet to explore genetic diversity of the plant in Türkiye. The aim of this study was to assess the genetic diversity and population structure of Nerium oleander in Türkiye. In this study, 10 primers of CAAT box derived polymorphism (CBDP) and Cis element amplified polymorphism (CEAP) molecular markers were used to assess genetic diversity of 101 Nerium oleander samples collected from 3 regions of Türkiye (Eastern Mediterranean, Western Mediterranean and Aegean). The CBDP and CEAP primers generated 89 (80.91%) and 83 (80.59%) polymorphic bands with average 11 and 10 bands per primer respectively. Average PIC was higher in CBDP (0.35) than CEAP (0.30). The CBDP was more effective in discrimination of N. oleander genotypes with higher levels in polymorphism, expected heterozygosity, effective multiplex ratio, discriminating power, resolving power parameters compared to the CEAP. Neighbor-joining dendrogram obtained based on all markers revealed that genotypes were partially clustered based on location but were clustered based on the anthropogenic and natural setting. Population structure analysis based on Bayesian Structure analysis grouped genotypes into two subpopulations. SP1 mainly comprised of natural N. oleander and SP2 comprised of anthropogenic N. oleander genotypes. This was confirmed by principal component analysis (PCA) and dendrogram. This study revealed that CBDP and CEAP were effective in distinguishing N. oleander genotypes, there is high genetic diversity of N. oleander in Türkiye. Genetic diversity was higher in natural N. oleander genotypes than anthropogenic genotypes. This is the basis for future conservation efforts, mapping and identification of genes associated with different characters for breeding purposes.